CELER – LISTOVÝ, BULVOVÝ, ŘAPÍKATÝ…ale hlavně chutný

In Okrasná zahrada, Poradna, Zelenina by walsla

Celer je chutný, má množství vitaminů a příjemně voní. Aby vzešel i na naší zahrádce, musíme dodržet několik podmínek.

Pokud se rozhodnete pěstovat některý z druhů celeru, měli byste vědět, že mu vyhovuje teplé počasí, výživná a vlhká půda. O dostatek vláhy byste měli dbát během celé vegetace, protože rostlina nesnáší vysušení, a to hlavně během horkých letních dnů. U celeru bulvového to podle odrůdy potrvá asi čtyři až šest měsíců. Choroby a škůdci se nevyhnou ani této plodině, stejně tak se u ní objevují problémy s vyrašením do květu a s tím související ztráta úrody.

Kde, kdy, jak

Nejčastěji se v tuzemsku pěstuje právě celer bulvový, jeho velké podzemní bulvy se jedí syrové i tepelně zpracované, listový celer slouží jako koření a přidává se do omáček či polévek.

Celer má dlouhou vegetační dobu, proto je dobré sazenice předpěstovat, únorový či březnový výsev je ideální pro všechny tři zmíněné druhy celeru.

Sazenice se mohou vysadit zhruba po dvou až třech měsících, každá by měla mít alespoň čtyři pravé lístky, ovšem nejvíce šest, jinak by už mohla být přestárlá. Vysazujeme do předem připravené půdy – bez plevele se zásobou živin z kompostu, použít lze i průmyslné hnojivo, v tomto případě je ale nutné dodržovat doporučená množství. Celer bulvový není náročný na předplodinu, klidně ho tedy můžeme dát do země i po bramborách. Není to rostlina příliš velká a široká, stačí jí spon sazenic 40 cm v řádku i mezi řádky. Lze ho umístit i k rajčatům na opěře. Vysazuje se ideálně ve druhé polovině května, kdy by se už neměly objevit mrazy.

Důležitá je správná teplota – při jejím poklesu pod 5°C dochází k jarovizaci. O co jde? Celer je dvouletá plodina, první rok pěstování vytváří pro nás zajímavou konzumní část, ve druhém stonek se semeny. Na vytvoření ale potřebují projít nízkými teplotami, a právě zmíněná teplotní hranice celeru naznačuje, že už má dostatek látek pro tvorbu květu a semen, ale hlavně dává jasně najevo, že už přišla zima. Po následném zvýšení teploty se v něm spustí druhý rok života na stanovišti a vyroste mu květný stonek – dvouletý proces se tedy vtěsná do roku jednoho.

Související články