VY SE PTÁTE…KANADSKÝ IBIŠEK

In Od čtenářů, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda by walsla

Je možné rozmnožit kanadský ibišek semeny? Pokud ano, kdy a do jaké půdy je vhodné semeno zasít? Ptá se paní Blanka z Náměště nad Oslavou.

Latinský název ibišku kanadského je Hibiscus moscheutos a rozmnožuje se generativně i vegetativně.

Když rostlina odkvete, na výhoncích se vytvoří suché tobolky, které necháme dozrát a sesbíráme je, až budou zcela suché. Rozmělníme je mezi prsty a vybereme semínka. Ta namočíme na dvanáct hodin do teplé vody. Misky určené na výsev naplníme substrátem a do každé vložíme dvě až tři semínka. Přikryjeme je půlcentimetrovou vrstvou půdy.

Rostlinka vyklíčí za dva až čtyři týdny při teplotě 29 až 26°Celsia, substrát udržujeme stále vlhký. Když budou mít malé rostlinky tři až čtyři listy, přesadíme je do samostatných nádob a dále pěstujeme v chráněných podmínkách skleníku. Do zahrady je můžeme vysadit už následující jaro. Takto rozmnožené rostlinky nejsou ale totožné s mateřskou rostlinou, na to musíme pamatovat.

Vegetativně se ibišek rozmnožuje na podzim napůl vyzrálými výhonky, které je dobré ošetřit stimulátorem zakořeňování. Pro vytvoření lepších mikroklimatických podmínek přikryjte odřezky skleněným zvonem nebo lahví.

Související články