NEMOCNÉ LILIE

In Květiny, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Protože čtenáři reagovali na náš článek Problém s liliemi, doplňujeme ještě o další informace, které se mohou zahrádkářům hodit. Vonné lilie jsou neodmyslitelnou chloubou našich zahrádek, ale protože nic není jednoduché, i lilie a s nimi i jejich pěstitelé mají svá trápení. Mezi jejich nejčastější choroby patří například plíseň šedá a virová mozaika. Napadány jsou pak nejčastěji mšicemi, třásněnkami, slimáky a chřestovníčkem liliovým.

Plíseň šedá (Botritis cinerea) napadá květy a listy lilií. Na květech se objevují skvrny, na listech obvykle pruhy. Vhodnou prevencí je ošetřit cibule ještě před výsadbou – přípravek ROVRAL FLO. Jakmile plíseň zpozorujeme, ošetříme lilie přípravkem PREVICUR 607 SL.

Virová mozaika lilií způsobuje žluté skvrny na listech. Protože na tuto chorobu dosud neexistuje žádná ochrana, musíme celé rostliny (včetně cibulí) odstranit a spálit.

Chřestovníček liliový (Lilioceris lilii) je červený brouk, v 2. polovině května klade na spodní stranu listů svá vajíčka – z nich se vylíhnou žlutošedé larvy, které ožírají listy i květy, a tím způsobí jejich uschnutí. Napadené části odstraníme a jednoduše zkusíme broučka posbírat, případně lilie ošetříme přípravkem DECIS EW 50.

Mšice (Aphididea) vysávají šťávu, a tím poškozují poupata a mladé listy, rostlinka ztrácí barvu, je oslabená, lehko podléhá virovým chorobám, jež mšice přenášejí. Lilie napadají především mšice broskvoňová (Myzus persicae) nebo kyjatka zemáková (Aulacorthum solani). Ochranou proti nim je nejméně dvojitý postřik insekticidním přípravkem například: MOSPILAN 20 SP nebo PIRIMOR 25 WG a další.

Třásněnky liliové (Liothrips vaneeckei) objevíme díky malým stříbřitým skvrnkám na listech, povrchu bývá lepkavý – lilie zpomalí svůj růst a listy opadávají. V raném stádiu stačí omývat listy mýdlovým roztokem (opakujeme pravidelně po 14 dnech). Můžeme také použít insekticidního přípravku MOSPILAN 20 SP a nebo ACCTELIT 50 EC.

Slimáci ožírají listy na okraji, případně vytváří nepravidelné otvory. Přítomnost slimáků prozradí také zaschlý sliz. Nezbývá než vyjít po setmění s baterkou a sbírat. Je prý také výhodné sypat do okolí vápno či saze – slimáci se záhonu vyhnou, nám se osvědčily modré granule VANISH.

Související články