KIWI

In Ovoce, Poradna by walsla

Velmi chutné ovoce jsou i KIWI, neboli čínský angrešt – plody aktinidie čínské (Actinidia chinensis). Z Číny se dostalo toto ovoce do Evropy v 19. století. V současnosti pěstují kiwi hlavně na Novém Zélandu, a to podobným způsobem jako u nás révu.

Jde o poměrně velkou rostlinu, ve své domovině dorůstá až do výšky 8 metrů, její mladé větvičky i stonky s listy mají ze začátku na sobě jemné rezavé chloupky.

Doporučuje se vysazovat jednu samčí rostlinu na šest samičích. Samičí květy jsou krémově bílé a až 4 cm velké, samčí květy menší. Kvetou v červnu na loňském dřevě. Stanoviště pro keř vyžaduje slunné, teplé a chráněné, nejlépe někde u zídky nebo plotu, půdu vyžaduje živnou a dobře propustnou, v létě potřebuje hodně zálivky. Vydrží mrazy do -18 st. Celsia. Ovšem mladé rostlinky potřebují aspoň v prvním roce ochranu před zimou, později už není potřeba, a i když rostliny někdy omrznou, po hlubším řezu se zase vzpamatují. Proto je lepší pěstovat aktinidii ze začátku v nádobě ve studeném skleníku.

Během vegetace je možné přihnojovat ji roztokem vícesložkových hnojiv. Lepší je jarní vysazování před podzimním. Ve skleníku je nutné ruční opylování rostliny, v prosinci a v lednu se hlavní stonek seřízne na nejspodnějším výhonku.