PODZIM NA BALKONĚ

In Okrasná zahrada, Poradna, Příroda by walsla

I teď na podzim si můžeme zpestřit okna nebo balkony.
Terasy či přístupy do domů ozdobíme tak, že po obou stranách dveří postavíme mrazuvzdorné květináče s jedním větším jehličnanem, který roste do tvaru pyramidy. Použijeme druhy či odrůdy, které mají přirozeně husté kratší větvičky, například nádherně zelenou túji Thuja ociidentalis “Smaragd”, zvolit můžeme i třeba odrůdy cypřiše. Tyto dřeviny jsou osvědčené a budou zdobit dvůr během celé zimy. Při správné péči vydrží až do jara a snesou i vánoční výzdobu. Na podzim k nim přidáme trvalky, které kvetou v tomto období: břečťany, šalvěje, dlužichy, vrbiny, vřesovec a menší trávy.

Zoufat nemusejí ani ti, kteří zahradu nemají – ti mohou jen vyměnit letničky za okny například za tyto podzimní krásky: břečťan, vřesovec či stále zelenou kalinu (Viburnum tinus).

Oblíbeným se stále častěji stává vyšší vřesovec vznešený (Erica gracilis), jehož květy mají nádhernou bordó barvu a uplatní se hlavně v mobilní zeleni. Tento druh snese jen krátkodobý pokles teploty pod bod mrazu (ideální je 5 až 10°Celsia). Nejdůležitějším předpokladem úspěšného pěstování je vydatné zalévání.

Související články