CO POTŘEBUJE LIBEČEK?

In Poradna, Zelenina by walsla

Dobrý den, už několikátý rok se potýkám s problémem… u libečku. Když začne růst, je sice zelený, hezký, ale doroste sotva do střední výšky a začnou mu žloutnout a sesychat listy. Zkoušela jsem vyměnit stanoviště, ale úspěch se nedostavil. Sazeničku mám od rodičů, kteří jej pěstují už dlouho a dosahuje jim do výšky 2 metrů. Pokud byste poznali, co mému libečku škodí, budu moc ráda. S pozdravem Jitka C.

Pěstování libečku

Libeček není na pěstování nikterak náročný. Aby nám dobře rostl, vybereme mu vhodné stanoviště: slunce nebo polostín, kde nám dobře poroste několik let. Pěstovat jej můžeme ze semen (výsev v březnu přímo na zvolené stanoviště), nebo ze sazeniček. Nesmíme zapomínat na zálivku, ale pozor – nesnáší přemokření. Libeček nepotřebuje žádné přihnojování. Sklízíme hlavně aromatické listy, nať, ale i semena a dokonce i kořen postupně od května, po celé léto až do listopadu. Rostlinu pravidelně sestřiháváme, čímž její růst a kvetení zpomalíme.

Nemoci libečku

Co nám může poškozovat libeček? Bývá napaden houbovými patogeny, které způsobují listové skvrnitosti. Mohla by to být nějaká rez (prohlédneme zahrádku, nenachází-li se třeba na jiných rostlinách, např. růže, jehličnany, hrušeň…), anebo snad septorióza celeru. Pomoci by měla preventivní ochrana nebo nejpozději při objevení prvních příznaků chorobypostřiky. Na trhu jich najdeme dost, zkusit můžeme například přípravek ORTIVA, je tekutý a dá se dobře aplikovat pomocí malého rozprašovače. Boj se rzí je opravdu složitý. Pokud nepomůže ani nové přesazení rostliny, můžeme zkusit pěstovat libeček v květináči, nedosáhneme sice takové velikosti, ale na použití do kuchyně postačí.

V posledních letech se v Evropě objevila na libečku rez s názvem Puccinia bornmuelleri, dříve se vyskytující jen v Afganistánu a Iránu – domovině libečku.