CO POTŘEBUJE LIBEČEK?

In Okrasná zahrada, Poradna, Zelenina by walsla

Dobrý den, už několikátý rok se potýkám s problémem… u libečku. Když začne růst, je sice zelený, hezký, ale doroste sotva do střední výšky a začnou mu žloutnout a sesychat listy. Zkoušela jsem vyměnit stanoviště, ale úspěch se nedostavil. Sazeničku mám od rodičů, kteří jej pěstují už dlouho a dosahuje jim do výšky 2m. Pokud byste poznali, co mému libečku škodí, budu moc ráda. S pozdravem Jitka C.

Libeček není na pěstování nikterak náročný.
Aby nám dobře rostl, vybereme mu vhodné stanoviště: slunce nebo polostín, kde nám dobře poroste několik let. Pěstovat jej můžeme ze semen (výsev v březnu přímo na zvolené stanoviště), nebo ze sazeniček. Nesmíme zapomínat na zálivku, ale pozor – nesnáší přemokření. Libeček nepotřebuje žádné přihnojování. Sklízíme hlavně aromatické listy, nať, ale i semena a dokonce i kořen postupně od května, po celé léto až do listopadu. Rostlinu pravidelně sestřiháváme, čímž její růst a kvetení zpomalíme.
Co nám může poškozovat libeček? Bývá napaden houbovými patogeny, které způsobují listové skvrnitosti. Mohla by to být nějaká rez (prohlédneme zahrádku, nenachází-li se třeba na jiných rostlinách, např. růže, jehličnany, hrušeň…), anebo snad septorióza celeru. Pomoci by měla preventivní ochrana nebo nejpozději při objevení prvních příznaků choroby – postřiky. Na trhu jich najdeme dost, zkusit můžeme například přípravek ORTIVA, je tekutý a dá se dobře aplikovat pomocí malého rozprašovače. Boj se rzí je opravdu složitý. Pokud nepomůže ani nové přesazení rostliny, můžeme zkusit pěstovat libeček v květináči, nedosáhneme sice takové velikosti, ale na použití do kuchyně postačí.
V posledních letech se v Evropě objevila na libečku rez s názvem Puccinia bornmuelleri, dříve se vyskytující jen v Afganistánu a Iránu – domovině libečku.

Související články