Foto: Pixabay

NA ZAHRÁDCE MOŽNÁ PRÁVĚ KVETOU

In Okrasná zahrada, Příroda, Zahrádka, Zajímavosti by walsla

Začátkem roku kraluje zima, ale venku již rozkvétá několik zajímavých krásných dřevin a stávají se ozdobou každé zahrádky. Zimní procházka může být velmi příjemná.

Okrasné keře můžeme obdivovat právě v zimě

Rozkvetou navzdory nepřízni počasí, nevadí jim sníh ani mráz. A to je vlastně hlavní důvod, proč se stávají obdivovanou ozdobou zahrad ve studeném a nevlídném zimním období.

Zaujme nás jasmín, kalina, nebo vilín, anebo mahónie či zimokvět?

Například opadavý rozložitý keř se zelenkavými převislými výhonky, které vytvářejí dekorativní oblouky, jasmín nahokvětý (Jasminum nudifolorum). Pochází až z dalekého Tibetu, ale našel si místo i v našich zahradách a parcích, kde září svými jasně žlutými jednoduchými květy – rozkvétá většinou v zimě až předjaří, někdy dokonce už v prosinci. Protože má výhonky hodně dlouhé, někde je vyvazují ke konstrukci, větvičky ležící na zemi totiž samy zakořeňují.

Z východu k nám přišla také krásná kalina vonná (Viburnum fragrans/farerri).
Její elegantní květy na konci krátkých holých výhonků se objevují většinou v březnu, ale v mírných zimách se z nich radujeme už v prosinci.

Další je  také opadavý keř s nepravidelnou korunou vilín prostřední (Hamamelis x intermedia).
Podobá se lísce a v zimě upoutává návštěvníky zahrad zajímavými mnoholistými kvítky v barvě žluté, oranžové nebo červené (doba květu je od ledna do března).

Mahónie (Mahonia x media ‘Winter Sun’) patří k menším stálezeleným keřům se vzpřímenými řídce rozvětvenými výhonky. Mezi ozdobnými tmavě zelenými listy se v lednu až dubnu objevují nápadné voňavé citronově žluté květy. Původem je ze Severní Ameriky.

Posledním v našem výběru je neméně dekorativní štíhlý opadavý keř s něžnými voskovými květy vonícími po vanilce – objevují se od ledna do března, jejich žlutý střed má purpurový nádech. Je to zatím méně známý zimokvět časný (Chimonanthus praecox). Uřízneme-li si kvetoucí větvičku do vázy, krásně nám provoní celý byt.

Související články