zdroj Pixabay

DÝNĚ MŮŽE PĚSTOVAT KAŽDÝ ZAČÁTEČNÍK

In Poradna, Příroda, Zahrádka, Zelenina by walsla

Dýně nám nejen ozdobí podzimní zahrádku, jsou i vyhledávanou dekorací k nejrůznějším příležitostem. Ale měli bychom myslet i na to, že jsme se rozhodli pěstovat chutnou, zdravou a léčivou zeleninu.

Je nejvyšší čas vydat se na nákup semínek

Je tedy nejvyšší čas nakoupit si semínka, abychom se mohli pustit do pěstování dýní.
V polovině dubna si připravíme semena, kelímky a substrát. Asi za 3 týdny už budeme mít pěkné vzrostlé rostlinky a můžeme je přesadit do květináčů. Pak si jen počkáme na teplejší květnové počasí, kdy už nehrozí nebezpečí přízemních mrazíků, a vsadíme je na záhon.
Nebo začátkem května můžeme provést výsev semen rovnou přímo na záhon a v případě nutnosti, tedy kdyby hrozily mrazíky, zakryjeme záhon slámou, aby nám nezmrzly.

Co dýně potřebují

Jejich pěstování není náročné – potřebují slunné stanoviště, vláhu a půdu bohatou na živiny, ty zajistíme přihnojením při výsadbě. Dýním se bude výborně dařit, budeme-li je pěstovat i přímo na kompostu, z něho však odeberou většinu živin.
Pokud budeme vysévat semena do záhonů, pak je dáme do hloubky 3 až 5 cm, budeme-li rostliny sázet, pak v rozteči 1 až 2 metry.
Poté důkladně zalijeme.
K péči patří hlavně v době déle trvajícího sucha pravidelná zálivka – při ní dáváme pozor, abychom nekropili listy, které by mohly začít zahnívat. Dýně bychom měli také pravidelně zbavovat plevele. Jakmile rostliny povyrostu, přidáme k nim oporu, po níž se budou plazit.
Sklízíme je začátkem podzimu před příchodem prvních mrazíků, kdy už mají tvrdou a matnou slupku a na stonku se začínají tvořit prasklinky. Sklizené dýně mají mít stopku dlouhou asi 5 centimetrů, aby se nekazily. Necháváme je několik dní dosušit na sluníčku nebo doma u kamen (teplota však nesmí být vyšší než 30 °C).

Související články