Nádherné květy durmanu, zdroj: Pixabay

JAK ZAZIMOVAT DURMAN

In Okrasná zahrada by walsla

Andělské trumpety, tyto exotické krásky se během sezony rozrostou do obrovských rozměrů. Těšíte se z jejich květů, ovšem na podzim si začnete pokládat otázku. Jak zazimovat durman? Těžkou hlavu si s tím ale dělat nemusíme…

Nádherné květy durmanu

Durman nebo brugmansie či andělská trumpeta je rostlina stromového typu, s hladkými vejčitými listy. Pochází z tropických oblastí Ameriky, kde může dorůst až obřích 9 metrů. U nás cca do 2 metrů. Její nálevkovité květy ve tvaru trumpetky směřují svisle dolů. Na rozdíl od datur, kde květy směřují vzhůru. Lze je sehnat v různých tvarových a barevných variacích, což je výsledkem dlouholetých pokusů při křížení. Pěstitele okouzlí jednou zvláštností. Začínají rozkvétat, na rozdíl od jiných květin, až v podvečer, navíc krásně voní. Patří do čeledi lilkovitých (stejně jako například brambory) – musíme si však dávat pozor – je totiž jedovatá. Ve starověku byla považována díky narkotickým a halucinogenním účinkům za rostlinu bohů a čarodějnic.

V našich podmínkách by durmany měly přezimovat v prostoru, kam se nedostane mráz.

Pokud pěstujeme durmany první rok a během léta jsme jim dopřáli dostatek vláhy a živin, měli jste bezpochyby radost z jejich hojného růstu. Na podzim nadešla doba, abychom tuto zelenou krásu odstranili. Lístek za lístkem je ustříháme tak, aby jich na výhonku zbylo jen minimum. Durmany, které pěstujeme již více let, můžeme seříznout, ale ne úplně.

Květy se tvoří až na výhoncích, které vyrostou nad prvním rozvětvením, proto je seřízneme opatrně a zachováváme tvar stromku.

Kam s ním?

Takto upravená rostlina už nebude potřebovat velký květináč, v němž do té doby rostla. Kořenový bal ořežeme nožem nebo lopatkou a přeneseme do menšího květináče.

Po těchto zásazích nezabere durman příliš mnoho místa. Během zimy ho příliš nezaléváme, protože stejně nemůže vodu, kterou přijímá prostřednictvím kořenů, odpařit. Mimo vegetaci jim postačí čtyři až pět zálivek, aby kořenový bal zcela nevyschl. Rostlinám je nutné v zimě zajistit světlo a teplotu kolem 10 až 12 stupňů Celsia. Ještě před zazimováním je dobré kytku postříkat přípravkem proti mšicím a sviluškám, aby se jim nepodařilo přežít zimu do příštího vegetačního období. Postřik zopakujeme i krátce před rašením nových výhonků a listů na jaře a až potom je čas připravit rostliny k opětovnému oživení.