proč nekvetou kosatce

Květ kosatce, Zdroj: Pixabay

KOSATCE VŮBEC NEVYKVETLY

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Letošní léto je, nebo vlastně už bylo velmi horké. Nevím, jestli vůbec přežily irisy. Nicméně prosím o odpověď, proč mi letos kosatce vůbec nevykvetly. Děkuji Bílková
Mám záhon velkokvětých kosatců, kterým rostou silné, velké listy, ale vykvetou jen zřídka. Přitom je hnojím i zalévám. Kdo mi poradí? Šubrtová Zdena

záhon

Proč nekvetou kosatce?

Proč nekvetou oblíbené kosatce – irisy? Většinou se zahrádkáři i zahradníci shodují. My jen nesmíme zapomenout, že kosatců existuje mnoho druhů a kultivarů a každý z nich může mít jiné požadavky a potřeby.

 

 

Kořenová hniloba

Pan Dudák se domnívá, že nesmíme kosatce příliš hnojit, protože pak nestačí do zimy vyzrát a na jaře hlízy vyhnijí. Jednou z příčin špatného kvetení může být totiž také kořenová hniloba. V tomto případě je třeba zkontrolovat oddenky a nemocné části odstranit. Kořenový systém pak ošetříme roztokem manganistanu draselného. Paní Lada napsala: Možná, že si neuvědomujete, jaké nároky mají jednotlivé druhy kosatců. Zatímco jeden druh (například kosatec japonský) upřednostňuje polostín a vlhkou, kyselou půdu (daří se mu spíš u zahradních jezírek), jiný (například kosatec německý) má rád slunná místa a propustnou, humózní (spíš sušší) půdu.

Přesazování

Paní Jandíková má zkušenost s nejčastěji pěstovanými velkokvětými kosatci (říká se jim také americké kosatce). Ty se musí alespoň jednou za pět let změnit stanoviště, na podzim přesadíme hlízy do nového záhonu s výživnou propustnou zeminou. Jitka Korfová má starší zkušenou sousedku, která jí poradila, že je důležité, aby hlavní kořen (a nezáleží o jaký druh kosatce jde) rostl vodorovně a byl z jedné poloviny nad úrovní okolní zeminy. Pokud už máme rostliny příliš hluboko zasazené, je prý možné prudkým proudem vody odplavit přebytečnou zeminu z hlíz.

Hlízy na povrchu

Stejnou zkušenost s hlízou položenou na zemi, která má hlínou jen jemně zahrnuté kořeny má i pan Josef ze Deštnice, kosatce pak prý kvetou jako divé. Čtenářka z Prahy radí: doporučuji kosatce rozdělit a pohnojit – jako nejlepší hnojivo se mi osvědčila jícha z kopřiv či slepičího trusu, případně hnojivo na kvetoucí květiny. A ještě pan Balvín, který má špatné zkušenosti s příliš vlhkou půdou. Kosatec pro zdárné kvetení potřebuje slunce, propustnou půdu, která nezadržuje vodu, vhodnou a dostatečnou výživu, občasné prokypření a samozřejmě mělké zasazení.

Pokud si tedy rady čtenářů shrneme: slunce, propustná a výživná půda, přihnojování, občasné kypření, hlízy na povrchu, přesazení.

Více o kosatcích naleznete v článku: Jak ochránit kosatce.