Psí víno

Loubinec na podzim, Zdroj: Pixabay

PŘÍSAVNÍK NEBO-LI PSÍ VÍNO. NEJKRÁSNĚJŠÍ JSOU NA PODZIM

In Okrasná zahrada by Tom Sekera

Ať už ho znáte pod odbornějším názvem přísavník, nebo hovorovým pojmenováním psí víno, věřte, že se jedná o jednu z nejbarevnějších rostlin podzimu. Psí víno dodává zajímavý vzhled budovám, plotům i starým oprýskaným zdem. Co je potřeba schovat, to zaroste. Odměnou je především na podzim, kdy se zbarví do nádherných červenozlatých odstínů a prozáří zahradu teplým světlem.

Jak se přísavník proměňuje během roku?

Když končí zima a nastává jaro, období plné květů a vůní, psí víno mnoho krásy nenadělá. Poměrně dlouho totiž zůstává holé a na domě či zdi zůstávají nevzhledné dřevité větvičky a šlahouny. Pokud jste předchozí podzim „zaspali“, je to vhodná doba ostříhat a odstranit ho z míst, kde není žádoucí. Přísavník se totiž rozrůstá velmi rychle a často se mu líbí tam, kde ho nechcete.

Zelenými listy se obsype během dvou týdnů. V tu chvíli se stává okrasou vaší zahrady i domu. Bohaté listí zakryje nevzhledné části omítky, schová zašpiněná místa či odkryté cihly a promění váš dům do stylu anglických venkovských stavení.

Během července a srpna se přidají droboučké kvítky, které často nejsou vidět pod nánosy včel. Kolem psího vína to hučí více, než v úle.

Podzim plný barev

Nejkrásnější období však nastává s příchodem podzimu. Psí víno se zbarví do neuvěřitelné duhy tmavě rudou počínaje a zářící zlatou konče. Toto období bohužel netrvá příliš dlouho, a proto si ho rychle užijte. Ve chvíli, kdy začne listí schnout a opadávat, bude vám přidělávat už jen práci.,

Psímu vínu se daří na slunném místě i v polostínu a je to rostlina velmi nenáročná.

Přísavník s příchodem zimy shodí veškeré listí a na zdech zbudou opět jen dřevité šlahouny a větvičky. V tu dobu je vhodné šlahouny ostříhat a větve zaříznout. Dobře si rozmyslete, kam mu dovolíte růst. Potřebuje totiž hodně prostoru, aby se mohl rozrůstat, a pokud prostor nemá, snadno si ho udělá.

Proroste i do míst, kde byste ho rozhodně nečekali. Stačí skulina ve vratech do garáže, nebo rozbité okénko na půdu. Abyste jeho růst udrželi pod kontrolou, použijte zahradní nůžky, případně pilku.