zdroj Pxhere

BANÁNOVNÍK – PROČ HO NEPĚSTOVAT DOMA?

In Okrasná zahrada by walsla

Banánovník je sice exotická rostlina, ale stává se už i u nás součástí domácností, větších interiéru i zimních zahrad. Svým mohutným vzrůstem připomíná sice strom, ale nepatří k dřevinám – je to dekorativní vytrvalá bylina. Většinou se pěstují zakrslé hybridy o výšce několika desítek centimetrů, ale ve volné přírodě patří banánovník mezi nejvyšší byliny na světě – mohou dosáhnout i více než 15 metrů. Rod banánovníků zahrnuje více než 200 druhů a roste v tropických oblastech Asie, Afriky a Austrálie.

Banánovník je nejmohutnější bylinou světa

Banánovník (Musa) je největší bylinou na světě, velký je i její květ. Je to rostlina rychle rostoucí, má pevné silné kořeny a obrovské listy velké až šest metrů (banánovník obrovský z Nové Guiney). Zelené lesklé listy ve tvaru elipsy jsou velmi dekorativní. V přírodě mívají díky větru hodně roztřepené okraje. Pokud pěstujeme banánovník doma, zacházíme s listy velmi jemně a opatrně, protože se mohou lehko zlomit, a starostlivě o ně pečujeme. Pravidelně je rosíme a otíráme z nich vlhkým hadříkem prach.
Mohutný exotický květ banánovníku vyrůstá v paždí listů, tvoří jej červenofialové listeny vrcholového květenství.
Jemně sladké plody banánovníku ve žluté slupce jsou u nás známé a oblíbené. (Slupku můžeme použít jako přírodní hnojivo pro pokojové rostliny, můžeme ji dát do kompostu, nebo zarýt ke kořenům rostlin.)

Banánovník může růst i doma

Banánovník nejčastěji pěstujeme ve vytápěném skleníku, zimní zahradě, nebo ve větší místnosti. Protože jde o velkou rostlinu – musíme jí poskytnout také dost velký prostor.
Potřebuje světlé stanoviště, vyhovuje mu plné světlo až mírný polostín.
Má rád teplo – postačí mu běžná pokojová teplota, která by ani v zimě neměla klesnout pod 15 °C.
Substrát by měl být humózní, výživný s neutrálním pH. Substrát určený pro pokojové rostliny mu bude vyhovovat, měl by být vzdušný – občas mu půdu prokypříme.
Zálivka pravidelná, ne však příliš velká, musíme si dát pozor na přemokření, aby banánovníku nezačaly zahnívat kořeny. Pravidelně mu však dopřejeme rosení. Nezapomeneme ani na hnojení – používáme tyčinkové hnojivo jako u ostatních pokojových rostlin, granulované hnojivo nebo hnojivo s pozvolným uvolňováním živin.
Poškozené nebo jinak napadené listy je třeba odstřihnout.
Pokud bychom chtěli banánovník rozmnožit, pak výhony z kořenové soustavy. Bylina často vytváří odnož, která se tvoří u báze původní rostliny. Odnož opatrně odebereme, abychom ji nepoškodili, a zasadíme do květináče přiměřené velikosti. Letnění banánovníku není příliš doporučováno, neboť stále potřebuje svou vzdušnou vlhkost a střídavé teploty mu také nijak neprospívají.