Udržovaný a kvetoucí hřbitov je vizitkou pozůstalých. Zdroj: Pixabay

HŘBITOVNÍ KVÍTÍ

In Poradna by Tom Sekera

Krásně upravený hrob, spousta květin a rozzářené svíčky – tak bychom si rádi představovali místo odpočinku našich blízkých nejen během svátku Dušiček. Při této zvláštní příležitosti si většinou uděláme čas, investujeme do výzdoby a vše pečlivě připravíme. Jenže jak zajistit, aby hrob vypadal stále dobře, i když nemáme čas na pravidelnou návštěvu hřbitova?

Trvalky

Asi nejjednodušším řešením je výsadba rychle rostoucích mrazuvzdorných trvalek. Výběr druhů v tomto segmentu je naštěstí poměrně bohatý: patří sem barvínek, huseník, hvozdík kropenatý, škornice, zběhovec plazivý, štěničník vždyzelený, kopytník evropský, lomikameny, rozchodníky, prvosenky či plamenka šídlovitá. Mnohé z nich rychle vytvoří souvislý koberec a navíc poměrně dlouho kvetou. Výhodou je, že tyto rostliny jsou vysoké jen od 5 do 25 cm a půda pod nimi zůstává vlhká. Při rozhodování bychom se měli řídit nejen vlastním vkusem, ale i světelnými podmínkami a kvalitou půdy.

Jehličnany

Další možností je osázení hrobu poléhavými jehličnany (nízkými cypřišky, tisy či zakrslými stříbrnými smrky) a stálozelenými keři (zakrslý brslen, dřišťál, tavolník, kdoulovec apod.). Z větších keřů se osvědčily zeravy, krásné jsou kroucené lísky nebo jívy.

Náš tip: Dejte na zkušenosti ostatních – projděte se hřbitovem a prohlédněte si ostatní hroby, uvidíte sami, kterým rostlinám se v dané lokalitě nejlépe daří.

Méně náročné rostliny

Pro oživení výsadby v jednotlivých ročních obdobích můžete použít další méně náročné rostliny. Pro jarní výzdobu se hodí cibuloviny, např. bledule, šafrány, modřence, tulipány či narcisy. Dlouho kvetoucí letničky – aksamitník, nestařec, hvězdník, cínie, begonie nebo laločnice – se dokážou vyrovnat s nedostatkem vláhy, ale v obvzlášť parném počasí je třeba počítat s tím, že občasná zálivka bude potřeba. Na podzim rovy rozzáří barevné astry, chryzantémy, nízké jiřinky a třapatky, osvědčenou klasikou jsou macešky a vřesy.

Proti vysychání ochráníte kořenový systém rostlin nejlépe mulčem z drcené kůry nebo drobných kamínků. Pokud je jednou za čas je dostatečně prolejete a půdu prokypříte, měly by bez problémů vydržet celou sezonu.