zdroj Pixabay

GINKGO JE SYMBOLEM VĚČNÉ NADĚJE

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Patří mezi nejstarší stromy světa, původně pochází z Číny, je nejznámější živou fosilií ve světě rostlin, říká se mu také Metuzalémský strom.
Rostl na Zemi již v druhohorách, tedy v době dinosaurů –před dvěma sty milióny let. Ve velkém čínském atlase léčivých rostlin byl popsán již před pěti tisíci let. Ginkgo vysazovali mniši hlavně poblíž buddhistických chrámů. V celé Asii ho mají za posvátný, považují si ho jako symbolu míru, nesmrtelnosti a naděje. Ale najít ho už můžeme na celém světě. Od 18. století se pěstuje také v Evropě, kde ho vysazovali hlavně v zámeckých parcích.

Živá fosilie s listy ve tvaru srdce

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) se pěstuje také v Česku. Je to dvoudomý opadavý strom, roste velmi pomalu, ale zato dorůstá výšky až 40 metrů, do šířky od tří do pěti metrů. Dožívá se téměř dva tisíce let. (Dvoudomé rostliny jsou takové, které se musí pěstovat v páru, aby vytvořily plody a semena). Jeho krásné jasně zelené vějířovité listy ve tvaru srdce mají jemnou charakteristickou vůni, na podzim zlátnou a opadávají.

Ginkgo je velmi odolný strom

Nejenže patří k nejstarším rostlinám, že se dožívá vysokého stáří, ale snáší sucho dobře, stejně jako přemokřenou půdu. Odolává větru díky svému velkému, hlubokému kořenovému systému. Je odolný i vůči sněhu, ale také vůči škůdcům a nemocem. O jeho houževnatosti svědčí i stromy, které přežily bombardování Hirošimy koncem druhé světové války – stojí v Japonsku dodnes.

Ginkgo je jednou z nejúčinnějších léčivek

Často se pěstuje právě pro jeho léčivé účinky, i když Evropanům chvilku trvalo, než objevili jeho možnosti využití v přírodní medicíně. V Číně používali mniši šťávu z jinanu už odpradávna – na nemoci trávicího či dýchacího ústrojí, ale i na kožní problémy. Ve zmíněném atlase léčivek jej doporučovali jako lék na srdce, na omrzliny, otoky a také – což je dnes opět velmi aktuální – na potíže s pamětí. Mniši dokonce žvýkali listy, aby zůstali fyzicky i psychicky vitální – rostlina dlouhověkosti zřejmě pomáhala.

Jak jej pěstovat? Jak jej užívat? O tom příště.