zdroj Pixabay

MASOŽRAVÁ ROSTLINA UŽ VEČEŘELA

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Masožravé rostliny nejsou zatím v našich domácnostech příliš často pěstovány, ale pravdou je, že počet jejich obdivovatelů roste. Stále více nadšenců podléhá této neobvyklé rostlině s nádechem exotiky, zvědavě si ji prohlížejí a zvažují své možnosti – jak těžké je pěstování rostliny, která se živí hmyzem. A pokud překonají počáteční zábrany, stávají se zanícenými ochránci a propagátory pěstování masožravek a pyšně návštěvám svůj poklad předvádějí. A že je to podívaná!

Masožravá je, ale bát se jí nemusíme

Masožravé – nebo také hmyzožravé rostliny dostaly své jméno právě proto, že skutečně získávají živiny chytáním drobných živočichů, hlavně hmyzu. Ale hmyz je pro rostlinu jen doplňkem stravy, jsou však díky tomu vitálnější, krásnější a také lépe kvetou.

Nenáročná masožravá rostlina

Přestože k ní přistupujeme po špičkách a s obavami, zda to také zvládneme, masožravka od nás vyžaduje jen minimální péči, ale přece jen má svoje nároky.
Jaké? Pro většinu masožravých rostlin platí několik základních požadavků.

Základní pěstební požadavky pro většinu masožravých rostlin

  • světlo – Masožravé rostliny mají rády hodně světla, dokonce většina z nich snáší i přímé slunce. Světlo jim musíme zajistit hlavně v zimním období, kdy jsou kratší podmračené dny. substrát – Použijeme čistou rašelinu, ale můžeme ji také smíchat (v poměru 2 : 1) s křemičitým pískem nebo s perlitem
  • zálivka – Masožravky v přírodě rostou většinou na vlhkém rašeliništi, což pro pěstitele znamená, že by jim měl jejich vyšší nároky na vlhkost zajistit. Téměř všechny druhy by měly mít substrát stále vlhký, dokonce by měla stát nádoba trvale ve vodě. Zalévat je máme zásadně vodou měkkou, nejlépe dešťovou. Pokud ji nemáme, pak použijeme destilovanou, případně vodu převařenou nebo ji necháme delší dobu odstát.
  • vlhkost – Nejen zálivka, ale stejně důležitá je pro některé z masožravek i vzdušná vlhkost – a u některých druhů je dokonce lepší pěstovat je právě kvůli větší náročnosti v akváriu. Ovšem některým druhům postačí běžná pokojová vlhkost vzruchu.
  • hnojení – Masožravky zásadně nehnojíme – neuměly by si totiž s přebytkem živin poradit.
  • krmení – Tyto zajímavé rostliny umí s živinami dobře hospodařit, a proto jim nemusíme další krmení dodávat, dokonce by to mohlo být pro ně i nebezpečné. V létě si mohou chytit dostatek svých oblíbených pochoutek samy. Pokud jim však přece jen něco chceme dát – obzvlášť když je to tak zajímavá podívaná – pak určitě postačí jedna moucha jednou za měsíc.