zdroj Pixabay

POSVÁTNÝ JINAN ANEB EXOTICKÉ GINKGO

In Bylinky, Okrasná zahrada, Ovoce, Recepty by walsla

Známe ho sice jako strom listnatý, ale je přitom potomkem pravěkých jehličnanů – přežil na Zemi již 160 miliónů let. Je odolný proti škůdcům, zdobí prastaré budhistické zahrady a dovede léčit některé naše neduhy. Je to prostě strom zázračný! A v posledních letech se stávají okrasou i našich zahrad.

Jinan můžeme pěstovat na zahrádce

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) si můžeme zkusit pěstovat i na své zahrádce, a věřte, že se stane její dominantní ozdobou. Jinan si roste, jak chce a navíc značně pomalu – za rok přiroste necelých 30 centimetrů, v některém roce třeba vůbec, ale třeba v dalším roce může přirůst i jeden metr. Plodit začíná až ve věku třiceti pěti let. Během celého roku vypadá velmi exoticky. Kvete na jaře (duben, květen) a jeho žluté kulovité plody dozrávají na podzim, kdy se jeho svěží zelená barva změní na zlatožlutou.

Jinan se vysazuje většinou jako solitéra

Při výsadbě si musíme uvědomit, že jde o rostlinu dvoudomou – jeden samčí strom nám stačí opylovat pět samičích. Ale samčí rostlinu bychom neměli vysadit do blízkosti domu ani poblíž odpočinkových míst, kde trávíme více volného času – jeho plody totiž nepříjemně zapáchají. Jinan – ginkgo má minimální nároky na půdu – ty by neměla být zamokřená, naopak vyžaduje půdu propustnou, má rád sušší jílovitou. Skromný je i na stanoviště, přesto je lepší vysadit ho na místo chráněné před větrem. Jinan snáší znečištěné ovzduší i půdu chudou na živiny – je to strom skutečně nenáročný. Netrpí žádnými chorobami, nenapadají ho škůdci. Nemusíme ani řezat jeho korunu – naopak ponecháváme jí její přirozený tvar. Je to sice rostlina mrazuvzdorná, ale přece jen lépe roste v teplejších polohách.

Sklizeň a využití jinanu

Listy ginkgo biloby můžeme sklízet od pozdního jara až do konce léta – těsně před tím, než začnou měnit svoji barvu. Plody se sbírají v plné zralosti, neměly by vak být přezrálé, protože pak nepříjemně páchnou. Plody sice nevoní, ale zato chutnají.
Ginkgo rozšiřuje a chrání cévy, zpomaluje kornatění tepen (ateroskleróza), zlepšuje koloběh krve, pomáhá prokrvení mozku i končetin, ochraňují také nervy…
Vynikající účinky na bércové vředy a hemoroidy mají obklady z čerstvých rozmačkaných listů, nebo z nálevu:
250 g čerstvých listů zalít půllitrem vroucí vody a nechat louhovat 10 minut
Vynikající je také tinktura (hlavně na vnitřní použití):
250 g čerstvých nadrobno pokrájených listů zalít 1 litrem 60-procentního alkoholu a nechat tři týdny macerovat – pak přefiltrovat
Tinktura se užívá 2 až 3 krát denně (ženy po 20 a muži po 30 kapkách).