zdroj Pixabay

HOUBY MŮŽEME PĚSTOVAT I NA ZAHRADĚ

In Poradna by walsla

Češi jsou prý národem houbařů. Houby člověka od pradávna lákají svým vzhledem, vůní a hlavně chutí. Ale přitahují nás i jejich tajemství – hrají si s námi na schovávanou, rostou na skrytých tajuplných místech, o kterých raději mlčíme. Houbaření je koníček rozšířený v našich krajích víc než kdekoliv jinde.
V „houbovém“ období sledujeme úplněk i předpovědi počasí, připravujeme košíčky i nožíky, nenápadně pozorujeme všechny, kdo se vracejí z lesa.

Kde všude houby rostou

Houby rostou po celé Zemi, rostou i v neobvyklých zeměpisných šířkách, vyskytují se na všech kontinentech – kromě Antarktidy. Podmínky jejich růstu i obsahové látky jsou stále předmětem výzkumu. Některé druhy hub vyhledávají půdy vápenaté, jiným se daří na těch kyselejších, jejich růst bývá úzce vázán na společenství různých zelených rostlin. Takže správný houbař ví, pod kterými stromy by měl hledat hřiby, kde křemenáče, kozáky a tak dál. Tato znalost se při sběru hub skutečně vyplatí.

A když houby nerostou

I při příznivém počasí rostou houby jen kratší časový úsek roku. Někdo má do lesa daleko, jiný se tam nemůže z nějakého důvodu dostat… pak se nabízí ještě jiná možnost.
Vybrat si z nabízené očkovací sadby a sami si vypěstovat několik druhů hub přímo na zahrádce. Všechno si dobře nastudujeme, připravíme a pak už se budeme moci pochlubit přátelům a radovat z pěstitelských úspěchů.

Houby ze zahrady aneb vypěstujme si je sami

Ve specializovaném obchodě si vybereme vhodný sadební materiál. V odborné literatuře nastudujeme, jaký substrát pro doma pěstované houby je nejvhodnější. Na amatérské pěstování hub jsou vhodné nejrůznější materiály, například dřevo, větve, pařezy, kůra, piliny, hobliny, obilná nebo kukuřičná sláma, fermentovaný hnůj. Každý z těchto materiálů má samozřejmě jak své výhody, tak i nevýhody.

Dřevěné piliny

Jestliže se například rozhodneme pro dřevěné piliny (hobliny, drť, štěpky), musíme počítat s tím, že jejich příprava je časově i energeticky náročná. Někdo má třeba možnost použít odpad z pily, o něm zase musíme vědět, z jakého dřeva pochází, zda dřevo nebylo staré nebo napadené houbami či jinými mikroorganismy, nebylo snad chemicky ošetřené, a pokud ano – jak. Materiál z pily bychom měli raději tepelně sterilizovat. Je pravdou, že podhoubí se tu vytvoří rychleji a začíná mnohem dříve rodit. A navíc použitý substrát pak můžeme výhodně zkompostovat.

Větve a kmeny

Pokud zvolíme pro pěstování hub nařezané kmeny a větve, pak je třeba si uvědomit, že způsob jejich očkování houbovou násadou je náročnější fyzicky. Větve a kmeny musíme předem upravit, očistit, vyřezat zářezy nebo vyvrtat očkovací díry. Výhodou je, že zabírají méně místa než materiál z dřevní drtě.

Které druhy zvolit

  • Při pěstování hub na zahradě je možné vybrat si mezi několika dostupnými a vhodnými druhy. Může to být například:
  • hlíva – je jí několik druhů na výběr a některé z nich plodí po celý rok (nejčastěji je v nabídce hlíva ústřičná, miskovitá, plicní, máčková) – využívá se k nejrůznějšímu zpracování
  • šupinovka měnlivá – rodí od května až do listopadu, má vynikající chuť, hodí se do polévek i pod maso
  • límcovka obří – její pěstování je velmi jednoduché, je oblíbena po celé Evropě, hodí se pod maso, do salátů, obalovaná jako řízky
  • houževnatec jedlý – volně roste v Asii, známe ji spíše pod jménem shii take – je vyhledávána nejen pro vynikající chuť, ale také pro své léčivé vlastnosti
  • jidášovo ucho – této houbě se také říká černá nebo čínská houba, je tradiční součástí čínských pokrmů

Kde najít sadbu najdete například: http://www.prodejnazahradkar.cz/HoubySadba.php  – nebo https://www.agrislatinice.cz/rady-a-tipy-sadba-hub