zdroj Pixabay

ZAHRADA MÁ BÝT KRÁSNÁ I V ZIMĚ

In Okrasná zahrada by walsla

Chceme-li mít zahradu krásnou a zajímavou po celý rok, pak je nutné se o to snažit už od jejího založení. Zahrada nás nemá překvapit svou krásou jen z okna pokoje či z příchodové cesty. Musí nás okouzlovat a těšit celoročně.
Jaru dominují hlavně cibuloviny a kvetoucí keře, léto je dobou, kdy kvetou především trvalky a růže, k podzimu patří pestrá barevnost opadavých dřevin a jejich nádherných listů. A zima? V zimě kontrastují svou zelenou barvou jehličnany a stálezelené rostliny, které zapadaly sněhem a všímáme si jejich zvláštních tvarů.

V zimě vynikají hlavně tvary

Zima je sice chudá na barvy, ale v bílé zahradě o to víc vyniká zeleň jehličnatých i stálezelených dřevin. Působivost jehličnatých skupin se vytváří kombinací různých jak růstových, tak i barevných druhů.

Tvary jehličnanů

Právě v tomto období můžeme obdivovat nejrůznější tvary dřevin. Využijeme vyšší sloupovitý tis (Taxus baccata ,Fastigiata’) a také jalovec (Juniperus communis ,Hibernica‘). Nádherně se vyjímá i převislý smrk ztepilý (Picea abies ,Inversa’). Skalku zase oživí nižší poléhavé jalovce například (Juniperus sabina ,Tamariscifolia‘, nebo třeba Juniperus procumbens ,Nana‘). A docela určitě nás překvapí zajímavá do koule tvarovaná drobná túje – zerav (Thuja occidentalis ,Danica‘), anebo taktéž kulovitého vzrůstu nízká borovice kleč (Pinus mugo ,Mops’). Přirozeně, ale stejně zajímavě vypadá vysoký kužel túje (Thuja occidentalis ,Smaragd‘) či nižší kuželovitý kultivar smrku šedého (Picea glauca ,Conica‘).

Tvary listnáčů

Tvary jehličnanů lze v kompozici skupin doplnit zvláštními tvary listnáčů. Opadavé listnáče působí v zimě zejména utvářením koruny, převislými větvemi nebo pokroucenými větvičkami. Nejpůsobivější jsou převislé kultivary třeba břízy (Betula verrucosa ,Youngii’), buku (Fagus sylvatica ,Puprurea Pendula’), lísky (Corylus avellana ,Contorta’), ale i vrby (Salix matsudana ,Tortuosa’), nebo akátu (Robinia pseudoacacia ,Tortuosa‘), s krásně pokroucenými větvemi.

Barevné odstíny zelené

Ve skupinách můžeme kromě tvarů kombinovat i barevné odstíny zelené, těch si nejlépe všimneme, právě pokud nás nerozptylují jiné výraznější barvy. Na výběr jsou škály od žlutozelené zlatavého kultivaru tisu (Taxus baccata ,David’) a túje západní (Thuja occidentalis ,Yellow Ribbon‘) přes svěže zelené barvy borovice lesní (Pinus sylvestris ,Beuvronensis’) a borovice bělokorá (Pinus leucodermis ,Schmidtii’) s pokračováním šedozeleně barevné cypřiše (Chamaecyparis lawsoniana ,Globosa’) a korejské jedle (Abies koreana ,Silberlocke’) až po modrozelený odstín smrku pichlavého (Picea pungens, Glauca Globosa’).

Zimní okrasné keře

Stálezelené keře použijeme jak k doplnění jehličnatých skupin, tak i k celoročnímu rozčlenění zahrady. Trvalkové záhony zarovnáme nízce střiženým zimostrázem (Buxus). Ostré cesmíny (Ilex) zase zvýrazní nejrůznější části zahrady.

Barvou zaujme i kůra a plody

V zimní zahradě vynikají i barevné kůry dřevin. Například svída zaujme barvou korálově červenou anebo bílou či žlutavou: svída krvavá (Swida sanguinea ,Magic Flame’), nebo bílá (S. alba, Sibirica‘). A zelenou barvu kůry má třeba zákula japonská (Kerria japonica).
Právě v období zimy se uplatní dřeviny s výrazně barevnými plody, které vydrží na keřích dlouho během celé zimy. Jako kůra i ony se vyjímají hlavně na pozadí bílé sněhové přikrývky. Červené plody zdobí dřišťál (Berberis), stálezelená skimie (Skim japonica) a u nás oblíbené a známé šípky (Rosa canina, R. multiflora, R. rubiginosa).

Květy paní zimy

Květy jsou vždy velmi choulostivé, přesto však některé dřeviny a trvalky jimi ozdobí spící zimní zahradu. Na chráněném místě zahrady kvete vilín (Hamamelis), kalina (Viburnum Farrer či V. bodnantense), višeň chloupkatá (Prunus subhirtela ,autumnalis‘), anebo jasmín nahý (Jasminum nudiflorum). A v trvalkovém záhonu kvete po celou zimu čemeřice (Helleborus niger).