zdroj Pixabay

KRÁSNOPLODKA

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Tento zajímavý keř je výraznou dekorací každé zahrady. Jeho název nám napovídá, že je to dřevina s krásnými plody, které se objevují koncem vegetační doby na jedno i dvouletých výhoncích a vydrží jako nádherná ozdoba dlouho do zimy.
Krásnoplodku pěstují ve východní Asii, Číně, Japonsku, ale i v Severní Americe či v Austrálii. U nás ji najdeme v parcích i velkých zámeckých či klášterních zahradách, ale stává se i u nás okrasou i menších zahrádek a předzahrádek.

U nás se nejčastěji pěstuje Cakkucaroa bodinieri

Krásnoplodka (Callicarpa) je okrasná dřevina s nevšedním vzhledem patřící mezi hluchavkovité. Některé její druhy (je jich celkem asi sto padesát) jsou opadavé, jiné naopak stálezelené.
U nás je nejčastěji pěstována Cakkucaroa bodinieri – opadavý keř vzpřímeného růstu dorůstající do výšky asi 3 metry a do šířky kolem dvou a půl metru. V červenci se na keři objeví drobné růžové květy, z nichž na konci podzimu vznikají velká hustá souplodí. Plody mají výraznou jasně fialovou barvu a na keři zůstávají jako zajímavá dekorace dlouho do zimy. Zelené listy se na podzim zabarvují do žluté a červené a postupně opadávají. Během ostatních období roku je rostlina nevýrazná, takže ji lehce přehlédneme.

Péče o krásnoplodku není složitá

  • Některé krásnoplodky rostou na slunci i v polostínu, ale u nás v mírném pásmu C. bodinieri vyžaduje umístění na plném slunci.
  • Vynikne ve skupině i jako solitéra.
  • Nejvíce se pro ni hodí propustná humózní až hlinitá půda s přídavkem humusu a rašeliny. Zemina by měla být době zásobená vodou a živinami – rostlině vyhovuje půda kyselá až neutrální (pH 5.6 až 7.5)
  • Během vegetace jí poskytneme dostatečnou a pravidelnou zálivku a dopřejeme i přihnojení komplexním hnojivem. V zimě zaléváme jen velmi mírně.
  • Každý rok na jaře, když se začínají probouzet pupeny, provedeme prosvětlovací řez až po trvalou kostru.
  • Přestože je mrazuvzdorná, je lepší dopřát jí v našich krajích zimní přikrývku, protože by jí mohly holomrazy zahubit.
  • Je odolná vůči prostředí, dobře snáší i exhalace.
  • Obvykle netrpí žádnými škůdci ani chorobami.

Jak ji můžeme získat

V zahradnictví ani supermarketech ji příliš často nenabízejí. Je však možné si ji sami rozmnožit, a to řízkováním – bylinnými nebo dřevitými řízky. Odběr dřevitých řízků je ideální na podzim či v zimě, kdy z dřeviny už opadaly listy. Větvička vhodná na rozmnožování má mít tloušťku tužky. Výhony nařežeme na menší asi dvaceti centimetrové odřezky – řeznou plochou je namočíme do stimulátoru a zapíchneme do připravené nádoby se substrátem. Zakoření do jara a na podzim je pak můžeme vysadit na zvolené místo.