zdroj Pixabay

VYPĚSTUJEME SI KEŘE SAMI

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Každému se líbí zahrada s keři kvetoucími ať na jaře, tak i v létě. Přemýšlíme, kterou z dřevin bychom si mohli koupit a vysadit na svém pozemku. Někdy nás trochu pozastaví ceny za jednotlivé rostliny v zahradnictví, ale řekneme si: Zkusím si vypěstovat tyto okrasné dřeviny sám.

Není to ani složité, ani časově náročné

Co k tomu budeme potřebovat?
Zahradnické nůžky, provázek, nádobu (kbelík, miska…), říční písek nebo rašelina, vysazovací kolík a vhodný rostlinný materiál, asi hodinku volného času a správné období na odběr řízků. Vyhlédnuté odřezky získáme z vlastní zahrady, z parku, ale třeba i od přátel, či ochotných zahrádkářů – sousedů.

Jak jednoduše odebereme odřezky

Nejvhodnějším obdobím pro odběr je zima – nejvhodnější jsou jednoleté dřevnaté výhonky. Ty nesmí být poškozené, ani rozvětvené, také nemají mít žádné listy. Silné by měly být asi jako tužka a dlouhé maximálně do třiceti centimetrů, každý s několika pupeny (nejlépe se třemi až čtyřmi).
Pomocí zahradnických nůžek odebíráme silné vyzrálé letorosty, ty pak teprve rozdělíme na jednotlivé řízky – postupujeme zdola nahoru, nevyzrálé vrcholové části už nepoužíváme. Dříve se vždy doporučoval šikmý řez dole těsně pod pupenem a nahoře rovně asi jeden cm nad posledním pupenem, ale dnes se uvádí, že to není nutné. Důležité však je, aby byl řez co nejvíce hladký, bez nerovností a záděr. Proto používáme zahradnické nůžky opravdu ostré.

Řízky si raději označíme a použijeme stimulátor

Když řízky připravujeme, měli bychom si označit, která z jejich částí je ta spodní – tedy ta, kterou zapíchneme do půdy, abychom pak nebyli zklamáni, když by se řízek „nechytil“ a z odřezku by nám nic nerostlo. Odebrané, připravené řízky je vhodné stimulovat práškovým či tekutým stimulátorem, který podporuje tvorbu kořenů a kořenového systému.

Řízky svážeme a uložíme

Odebrané řízky svážeme do svazků, pro jistotu k nim přidáme jmenovku a založíme do vlhkého písku nebo vlhké rašeliny na chladném a tmavém místě – třeba sklep s teplotou kolem šesti až osmi stupňů C). Zasypaná musí být hlavně spodní část řízků. Udržujeme je až do jara ve vlhku. Dostatek vláhy je totiž při zakořeňování řízků velmi důležité.

Odřezky počkají až do léta

Pokud venku není mráz a půda není promrzlá, můžeme řízky zapíchnout rovnou na připravený a dobře prokypřený záhon. Zapichujeme je asi do dvou třetin – použijeme k tomu vysazovací kolík, tím se vyhneme možnému poškození řízků. Záhon však raději ještě přikryjeme černou folií, která ho jednak uchrání před zaplevelením půdy a jednak zajistí vlhkost půdy.
Řízky, které čekaly ve sklepě, dáváme na záhon až v začátku března. Do léta musí řízky dobře zakořenit a vyzrát. Před další zimou je můžeme ještě zahrnout suchým listím, jako ochranu před zimou. Vzrostlé pak v dalším roce přesadíme na zvolené stanoviště.

Co můžeme množit pomocí řízků

Pomocí dřevnatých řízků si můžeme rozmnožit třeba: komuli, lísku, meruzalku, přísavník, pustoryl, vajgélii, zlatici…
Z vlastních řízků si lze třeba vypěstovat i živý plot, kdy řízky zapícháme v jedné nebo ve dvou řadách.