zdroj Pixabay

MALINY A OSTRUŽINY A MALINOOSTRUŽINY NA ZAHRÁDCE

In Ovoce, Poradna by walsla

S pěstováním drobného ovoce: malin, ostružin, jahod, rybízů angreštů… se na našich zahrádkách setkáváme nejčastěji. Ovocné bobuloviny jsou u zahrádkářů velmi oblíbené. Maliny a ostružiny jednak nevyžaduje velký prostor, jednak nabídnou chutné plody s vysokou nutriční hodnotou. Bobuloviny se většinou konzumují čerstvé, ale hodí se i na nejrůznější zpracování – například kompoty, šťávy a džemů, marmelád…

Většina druhů a odrůd je přitom nenáročná na pěstování

Mezi nejatraktivnější drobné ovoce patří maliny. Chutné a kvalitní jsou nejen v čerstvém stavu, jejich zpracováním získáváme výrobky vynikající kvality Kromě malin jsou mezi zahrádkáři stále populárnější i ostružiny, případně jejich mezidruhové hybridy.

Volíme maliny, ostružiny nebo malinoostružiny

Maliny i ostružiny rostou ve tvaru keře. Mají dvouletý vývojový cyklus a víceletý kořenový systém. Nové výhonky se na malinách tvoří každoročně z náhodných tzv. adventivních (rostoucích na neobvyklém místě) pupenů na kořenech a kořenovém krčku. Zpočátku jsou výhonky bylinné, později dřevnatí. V druhém roce se rozvětvují, přinášejí plody a pak odumírají.
Odrůdy, které jsou dvakrát plodící nebo také stále plodící mají schopnost přinášet úrodu už na letorostech vytvořených během vegetace běžného roku. Rodí pak až do prvních mrazů.
Na rozdíl od malin mladé výhonky ostružin vyrůstají z kořenového krčku v těsné blízkosti mateřské rostliny, protože většinou nemají schopnost tvořit přídavné (adventivní) pupeny na kořenech. Výhonky ostružin dosahují délky 2 až 5 m, nejprve jsou vzpřímené a pokud zůstanou bez opory, začnou obloukovitě poléhat, později se rozvětvují. Plody přinášejí na bočních letorostech vyrůstajících na dvouletém dřevě.

Ostružiník

Ostružiník (Rubus) je velký rod (obsahuje více než 333 druhů) rostlin, jejichž plody jsou vlastně souplodí peckoviček – všeobecně známé jako maliny a ostružiny. Ostnaté keříky jsou buď poléhavé nebo vzpřímené. Vzpřímené mají mnoho ostnů, pocházejí z USA, kde se také nejvíce pěstují.
Protože je skutečně množství druhu ostružiník tak rozsáhlé, není ještě zcela prozkoumáno. V Anglii dokonce vzniklo samostatné biologické odvětví, které ostružiníky studuje.

Nám zatím jistě postačí, že od sebe rozeznáme podle barvy plodů, soudržnosti a oddělitelnosti plodu od lůžka: maliny, ostružiny a malinoostružiny. Nejjednodušším rozlišovacím rysem je barva plodů: zatímco ostružiny jsou tmavě modré až černé, maliny jsou „malinově“ červené, nebo i žluté. Křížením obou pak vznikl stejně lahodný malinoostružiník.