zdroj Pixabay

PĚSTOVÁNÍ OBLÍBENÝCH BOBULOVIN

In Ovoce, Poradna by walsla

Již podle starých archeologických nálezů se můžeme přesvědčit, že si naši předkové pochutnávali na bobulovinách už kdysi dávno. Jak by ne. Maliny i ostružiny patří k nejchutnějšímu ovoci – tyto plody jsou voňavé, sladké, chutné, osvěžující a také velmi zdravé, byly u nich zjištěny i léčivé účinky.

Ostružiníku se daří ve všech polohách

Díky šlechtění a získané odolnosti se dnes pěstují maliny i ostružiny ve všech lokalitách – v nížinách, podhůří i na horách. Proč pěstovat právě ostružiník? Nejenže nám chutnají plody, ale stejně dobře poslouží i jejich sušené listy nebo kořeny.

Maliny

Maliník roste nejlépe na slunných stanovištích, ale mírný polostín mu nevadí.. Nesnášejí trvale přemokřenou půdu, potřebují však dostatek vláhy, hlavně v době květu a při nasazování plodů.
Půda by měla středně těžká nebo lehčí humózní s optimální pH 5,6 až 6,5. Nehodí se těžká jílovitá, kde maliník těžko zakořeňuje, trpí hnilobou kořenů a snadno vymrzá. Upravíme ji podle potřeby dolomitický vápencem, nebo naopak hrabankou, či rašelinou. Základem je samozřejmě kvalitní kompost. Plevel raději jen vytrháváme, protože maliník má kořeny mělce pod povrchem a okopávkou bychom je mohli poničit, stejně jako pupeny rostoucí na bázi letorostů, které jsou připravené pro příští rok.
Výborně se pro maliníky hodí mulčování.
Hnojení malin probíhá ve třech fázích. První je brzy zjara. Druhou dávku dáme asi v polovině května. Třetí dopřejeme malinám po sklizni.

Rozhodnout se můžeme pro některý z osvědčených odrůd maliníku – ať už letní, tj. jednou plodící (například Granát, Canby, Rubín, Veten, Zeva II, Tulameen, Mája...) nebo remontující – tedy dvakrát plodící (třeba Ada, Heritage, Ljulia, Medea, Polka, Himbo Top, Golden Bliss…).

Ostružiny

Bohužel se zatím na zahrádkách pěstují méně něž maliník. Na rozdíl od maliníku potřebuje ostružina slunce celý den. Největší úrodu dává ostružiník ostružina v půdě bohaté živinami, s dostatkem humusu, může být i sušší. A stejně jako maliník nám neproste v půdách jílovitých, nepropustných a zamokřených.
Poskytneme-li mu plné slunce, můžeme z jednoho keře sklidit i dva kilogramy ovoce. Vysazovat ho můžeme i do vyšších poloh, kvete později, a proto mráz květy už nehrozí. Podobně jako u maliníku vysazujeme keře na vzdálenost půl metru od sebe. Ostružiník se pěstuje buď vzpřímeně rostoucí, nebo pnoucí, který potřebuje oporu. Často roste u plotu nebo drátěnky. Jeho velmi bujně rostoucí hlavní výhony necháváme růst cca do 180 cm.

Vzpřímený růst – nabídnou odrůdy například: Arapaho, Navaho, Wilsonův raný… S plazivým růstem je to třeba: Helen, Black Jewel…