zdroj Pixabay

ÚNOR BÍLÝ POLE SÍLÍ – ZVLÁDLI JSME VŠECHNO?

In Okrasná zahrada, Poradna, Zelenina by walsla

 Koloběh přírody s sebou i tento měsíc přináší množství úkolů a povinností. Do čeho se pustit a na co je třeba myslet vám připomene únorový zahradní přehled.

Únorové práce kolem zahrádky

Bylinky
Také záhony s bylinkami musíme zkontrolovat. Chráníme je během celé zimy krytem – suchým listím, chvojím… V bezmrazých slunečných dnech zalijeme stálezelené druhy.
Zelenina
Je začátek roku – a my už probíháme jednotlivé obchody se semeny, hledáme, nakupujeme a znovu přemýšlíme, která bychom si mohli ještě pořídit.

Cibuloviny a hlízy

Cibuloviny
Ve dnech, kdy není půda zamrzlá, můžeme vysadit jarní cibuloviny, na které jsme zapomněli. mohou to být jen ty, které jsme před výsadbou skladovali v chladu a suchu. A  začneme také s rychlením jarních cibulovin. Stanou se atraktivní dekorací našeho domova.
Hlízy okrasných rostlin
Pravidelně kontrolujte uskladněné cibule a hlízy (jiřin, mečíků, kan a dalších rostlin).

Okrasná zahrada

Letničky
Už jsme také nakoupili semena letniček a v interiéru do mini skleníčků můžeme začít s výsevem některých letniček (muškáty, petúnie, lobelky…). Určitě  jsme si nezapomněli pořídit speciální substrát.
Trvalky
Prohlédneme místa, kde jsme měli vy sázené trvalky. Dbáme na to, aby se neporušil jejich zimní kryt, především u trvalek nově vysázených. Pokud se vlivem mrazu povytáhly z půdy jejich kořenové baly, je nutné je zatlačit zpět. V tomto období můžeme také začít s výsevem trvalek do skleníku.

Trávy – skalka – trávník

Okrasné trávy
Před příchodem zimy jsme pevně svázali trsy suché trávy, občas bychom je musíme zkontrolovat, protože do středu trsu by se během zimních měsíců neměla dostat žádná voda – tedy alespoň co nejméně.
Skalka
Pravidelně kontrolujeme také skalku a její zimní přikrývku – tu odstraníme v místech, kde začínají, případně brzy začnou rašit první drobné jarní cibuloviny. Odstraníme i naváté listí, aby tam proniklo co nejvíce sluníčka. S čištěním celé skalky musíme raději počkat až do druhé poloviny března. Takže skalničky, kterým mráz poodhalil kořeny zasypeme substrátem, štěrkem nebo kamennou sutí.
Trávník
Ještě i v únoru platí zákaz vstupu na zmrzlý trávník. Pokud sněží, můžeme na něj naházet odhrnutý sníh z cest, chodníků i ze dvora – ale pozor nesmí to být sníh solený.

Jak v únoru na dřeviny

Dřeviny v nádobách
Tak jako zaléváme jehličnany a stálezelené dřeviny, dopřejeme zálivku i dřevinám, které pěstujeme v nádobách.
Jehličnany
Samozřejmě z jehličnanů odstraňujeme sníh, nechceme, aby nám jeho tíha polámala větve. Ve dnech, kdy nemrzne a je slunečno, dobře zalijeme hlavně ty druhy které jsme nově vysadili.
Stálezelené dřeviny
Během slunečních a teplejších dní dopřejeme zálivku také stálezelených dřevinám. Potřebují ji stejně jako jehličnany. Zejména ty nově vysazené.
Staré stromy
Potřebujeme odstranit staré či nežádoucí stromy, je teď nejvhodnější období.
Živý plot
Zimní období je ideální na radikální zmlazení a zredukování živých plotů. a také k odstranění nežádoucích stromů.