zdroj Pixabay

CHCETE MÍT NA ZAHRADĚ EXOTIKU

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Pokud máte rádi nejrůznější zvláštnosti a rádi se pochlubíte i přátelům či necháte sousedy i kolemjdoucí, aby mohli obdivovat neobvyklou krásu – zkuste to s magnolií. Je to strom pocházející z Ameriky a stane se docela určitě ozdobou každé zahrady, a to nejen zjara v době květu, ale díky svým krásným sytě zeleným listům i během celého roku.

Magnólie nebo šácholan

Magnólie nebo také šácholan velkokvětý (Magnolia grandiflora) je stálezelený strom, který je domovem v jihovýchodní části Ameriky. Jeho tuhé elipsovité listy se podobají listům fíkovníku kaučukového. Jeho nádherné exotické květy zase připomínají leknín. Tento okrasný teplomilný strom obdivují návštěvníci a turisté ve Středomoří, kde se velmi často pěstuje – u nás jej najdeme jen výjimečně, i když je to rostlina mrazuvzdorná.

Je sice mrazuvzdorná, ale…

Magnolie velkokvětá miluje slunce a teplo. Je sice mrazuvzdorná, přesto však u nás nemá nejlepší podmínky. Můžeme jí však nabídnout blízkost sálavého tepla na jižní nahřáté straně domu či ve slunném chráněném zákoutí. Poroste i v polostínu, ale má pak méně květů.
Vyhovuje jí propustná výživná zahradnická půdu – ta by měla být mírně kyselá, s nízkým obsahem vápníku, a naopak s vyšším obsahem železa. Magnolie nesnáší těžkou jílovitou a nepropustnou půdu nepropustnou.
Není nijak náročná na zálivku, dokonce snáší i delší období sucha.

Když začneme s výsadbou

Při výsadbě vykopeme dostatečně velkou a hlubokou jámu. Půdu důkladně pohnojíme –přidáme asi jednu třetinu kompostu nebo rašeliny.
Nejvhodnějším obdobím výsadby je začátek jara – březen a duben. Samozřejmě magnolie v kontejneru lze vysazovat po celou dobu vegetace. S dobrým neporušeným kořenovým balem, ji můžeme vysadit i začátkem podzimu, ale jen dokud je půda ještě teplá.
Vysadíme (ne příliš hluboko), přiměřeně zalijeme a mulčujeme – zasypeme okolí kůrou, nebo listím, kompostem či posekanou trávou. Udržíme tak rovnoměrnou vlhkost i vhodnou strukturu půdy a ochráníme rostlinu před mrazem.

Solitéra

Magnólie je přímo určená k tomu být solitérou, aby vynikla její krása a mohla se rovnoměrně vyvíjet do všech stran. Působivý je na ni pohled z dálky. Pěkně se bude vyjímat v trávníku a také jí sluší tmavší pozadí z jehličnanů.