zdroj Pixabay

NA SVATÉHO MARKA OHARKY DO JÁRKA

In Poradna, Zelenina by walsla

Pěstování okurek má u nás dlouhou tradici. Svatý Marek má svátek až koncem měsíce dubna a na Moravě se říkávalo: „Na svatého Marka oharky (okurky) do járka“. Je pravdou, že ani tato pranostika není platná pro všechny končiny naší země. Zatímco na jižní části Moravy, kde jaro není příliš studené, bývají podmínky ideální, v severních krajích může být na výsadbu stále ještě chladno.

Kdy začít s výsevem

Je pravda, že svatý Marek (25. dubna) už by chtěl mít okurky vyseté – ale to platí právě jen pro sušší a teplejší oblasti. Jinde se docela určitě vyplatí počkat do května a vysévat až po zmrzlých mužích, tedy v druhé polovině měsíce. Další moudrá pranostika odkazuje na 19. května: „Na Petra Celestina se mohou již vysazovat ven okurky“.

Několik zásad pěstování okurek

Okurky můžeme vysít rovnou na záhon nebo si je předpěstujeme. Každá z těchto možností má své výhody i nevýhody a každý zahrádkář má svůj osvědčený způsob, na který nedá dopustit.

Jaké zásady dodržovat, abychom získali bohatou a chutnou úrodu?

Předně je důležitá teplota půdy – ta by měla být minimálně 10 až 15 stupňů Celsia. V chladné by klíčení semen trvalo příliš dlouho, a mohlo by se stát, že začnou hnít dřív, než vyklíčí. Proto někteří zahrádkáři vysazují už předpěstované rostlinky. Těžké jílovité půdy jsou poměrně studené, a proto nevhodné.
Nejlépe se okurkám daří v půdě hlinitopísčité – bohaté na živiny. Proto před vysazením záhon dobře prohnojíme.
Někdo dokonce radí týden předem odkopat vrchní vrstvu záhonu a nanést na něj asi 6 centimetrů humusu, který se na sluníčku pěkně prohřeje. O týden později se na povrch uloží semínka a pak se přikryjí zeminou a slámou.

Abychom uchránili okurky před případným ochlazením (nebo i před škůdci), půdu osázenou okurkami přikryjeme nejlépe netkanou textilií.
Zdravější plody také může zajistit podestýlka ze slámy (okurky nebudou hlavně během deštivého počasí hnít).
Protože se může stát, že některá semínka okurek nevyklíčí, doporučuje se provádět hustší výsev. Pak je jednoduše protrháme.
Okurky jsou velmi náročné na vláhu – hlavně během léta jim dopřejeme vydatnou zálivku, aby vláha pronikla hlouběji do půdy. V žádném případě nesmíme zalévat studenou vodou – tu nesnášejí a pak i hořknou.
Větší úrodu zajistí opylování, abychom opylovače přilákali, postříkáme záhon vodou, v níž jsme rozpustili trochu cukru.

Okurkám dopřejeme také dostatečnou výživu.
Upřednostníme organická hnojiva, která si jednoduše sami připravíme. Například ze starých chlebových kůrek, z cibulových slupek nebo z kopřiv…
Dobré je také poskytnout okurkám oporu, po níž budou růst.

Okurky v plastové nádobě

Je to praxí ověřený způsob. Potřebujeme plastovou láhev (třeba od minerálky), které seřízneme spodní i vrchní část. Vložíme ji asi na 5 cm hluboko do půdy a nasypeme do ní směs zahradní půdy (1 polovina), rašeliny (1 třetina) a popel (1 šestina). Dovnitř vložíme 2 až 3 okurková semínka. K plastové nádobě připevníme mřížku, po které se rostliny budou pnout.
Nádoby zajistí rychlejší růst, ochranu před škůdci i před plevelem, navíc udrží teplo a vodu.