zdroj Pixabay

KONEČNĚ JARO – RYCHLE PROBOUZÍME ZAHRADU

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Nastává čas, kdy už se pouštíme s vervou do práce a doufáme, že mrazy se už nevrátí. Plány máme nakreslené, semena nakoupená, nářadí připravené. Konečně přichází naše chvíle!
Už nám přírodní podmínky dovolily probudit zahrádku? Stačili jsme udělat všechny potřebné předjarní práce? Můžeme si připomenout, co je potřeba.

Jak je na tom trávník

I trávník musíme po zimě „probudit“ – důkladně jej vyčistíme od spadaného listí, odumřelé suché trávy, mechu, větviček. Plochu můžeme provzdušnit vertikutačními hráběmi nebo speciálním vertikutátorem, tím se odstraní plstnaté zbytky i s mechem. Navíc zkypří půdní povrch a posílí růst trávy. Pak na trávník rozhodíme tenčí vrstvu směsi prosátého kompostu a písku. Na vymrzlá či nevzhledná místa dosejeme travní semeno.
S prvním sekáním ale ještě počkáme, říká se, že začínáme sekat, když rozkvete zlatice (Forsythia) (nesprávně zlatý déšť). Při prvním sečení by měla být výška trávy asi 4 cm. Podruhé sekáme asi po týdnu, pak by to mělo být na 2 cm.

Seřízneme okrasné keře

Okrasné keře kvetoucí v létě zakládají puky na nových jarních výhonech. Proto musíme během března zkrátit všechny loňské výhonky na dvě až tři očka od země.
Týká se to například komule (Buddleia davidii), ořechoplodce (Caryopteris clandonensis), perovskie (Perovskia atriplicifolia), tavolníků (Spiraea x bumalda a Spiraea x japonica), třezalky (Hypericum calycinum), vřesu (Calluna vulgaris).

Ošetříme i stálezelené dřeviny

Odstraníme suché nebo poškozené listy. Pokud během zimy některé druhy namrzly, uděláme silný řez (může to být například brslen). Až koncem měsíce března či začátkem dubna provedeme řez plaménků kvetoucích v létě (Clematis Jackmanii a C. tangutica) Zlatici (Forsythia) seřízneme hned po odkvětu.

Vylepšíme skalku

Koncem března, popřípadě na začátku dubna uklidíme také skalku. Odstraníme zimní přikrývku, uvolníme druhy, které kvetou nejdříve. Vyčistíme skalku od napadaných a nafoukaných listů či spadaných uschlých větviček. Skalničky, které uhynuly odstraníme a rostlinkám, které mráz povytáhl, přitlačíme kořínky do země. Zpevníme kameny a přisypeme zeminu. Do volných prostor položíme kačírek nebo jinou kamennou drť, abychom zabránili růstu plevelu. Do prázdných míst po uhynulých rostlinách dosadíme nové skalničky. Pokud nám některé druhy přerostly, rozsadíme je nebo darujeme přátelům.

Starost o dřeviny a výsadba nových

Už začátkem března jsme odstranili zimní kryt u choulostivějších dřevin. Postaráme se i o živý plot. Vyhrabeme suché, zetlelé listí, doplníme pod keře mulč z kůry a přidáme i hnojivo. Granulované vícesložkové hnojivo je vhodné použít i pro ostatní dřeviny.
Koncem března, a ještě i v dubnu si počkáme na dny, kdy je slunce schované za mraky, případně padá jemný déšť, a vysazujeme do připravených jam nové rostliny. Samozřejmě nejlépe s kořenovým balem. Nově vysazené dřeviny musíme hojně zalévat.

I okrasné záhony vyžadují naši pozornost

Těšíme se na záhony plné barev a zajímavých květů. Právě v tomto období můžeme založit trvalkový záhon. Připravíme půdu, prokypříme ji, odstraníme plevel, přidáme kompost a granulované hnojivo, které působí pomalu. A pak už můžeme vysazovat, později na jaře doplníme třeba okrasné trávy, dvouletky (macešky, sedmikrásky…) apod.

Zahradní jezírko

Od odumřelých a zahnívajících zbytků rostlin, spadaného a tlejícího listí vyčistíme také jezírko. Zkontrolujeme rostliny, vytřídíme je, případně rozdělíme a odstraníme ty odumřelé. Na volná místa vysazujeme nové. Do jezírka doplníme čistou vodu.