zdroj Pixabay

ZAHRADA MÁ BÝT KRÁSNÁ CELÝ ROK

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Pokud chceme, aby byla naše zahrada krásná a zajímavá po celý rok – je třeba se jí správně věnovat hlavně při zakládání, ale také během všech čtyř ročních období.
Zatímco jaro bývá po dlouhé bílé i šedivé zimě pestré, je pak zakončeno růžovým obdobím voňavého léta.

Rozmístění

Zahrada má poskytovat zajímavý pohled v každém ročním období, ať už jsou to trvalkové záhonky, jezírko s vodními a bahenními rostlinami, udržovaná trávníková plocha. Ale také odpočinkové zákoutí, okrasné dřeviny, živý plot i oplocení, chodníčky nebo třeba terasa…

Jaro se představuje pestrými barvami

Na jaře někdy i ještě zpoza sněhu vykukují drobné cibuloviny, které jsme vysadili na konci léta, v září nebo ještě i v říjnu.
Jarní období je charakteristické převážně kvetením cibulovin. První poslíčci nového jara přinášejí pozorovatelům, návštěvníkům a samozřejmě zahrádkářům skutečně radost. Prohlížíme je rostoucí ve skupinách poblíž terasy, na trávníkové ploše i pod solitérní dřevinou. Vyšší rostliny mohou být umístěny i ve vzdálenějších plochách na konci zahrady, svou zářivou světlou barvou opticky okrajové partie přiblíží. Jsou to především narcisy (Narcissus), tulipány (Tulipa) nebo skupina řebčíků (Fritillaria).
Narcisová cibule může zůstat v zemi, aniž bychom se báli, že v příštím roce nepokvete. Zatímco velkokvěté tulipány je lepší po odkvětu vybrat z půdy a cibule na nějakou dobu uskladnit v suchu. Zasadíme je pak zase koncem léta.

Jarní skalka

Vděčným seskupením jarní květinové prezentace je skalka. V popředí se se uplatní celé barevné polštáře nízkých skalniček – může to být třeba fialová tařička (Aubrieta), nebo žlutá tařice (Aurinia), která kvete bohatě celé jaro již od dubna. Ale také skromná bílá iberka (Iberis) a později okrasný česnek (Allium) s charakteristickým kulatým květenstvím, které pak je ozdobou i suché kompozice v dalším období roku.

Vodní partie

Život se probouzí i v zahradním jezírku a jeho okolí. Na jaře tu rozkvetou zcela nepřehlédnutelné a bezkonkurenčně krásné trsy žlutých blatouchů bahenních (Caltha palustris), nebo třeba skupinky fialových petrklíčů zoubkatých (Primula denticulata),

Nezapomínejme na keře

K jedněm z nejkrásnějších keřů kvetoucím právě na jaře patří solitérně umístěný dekorativní šácholan (Magnolia). Pěstujeme ho na místě chráněném před větrem. Začíná kvést v dubnu a jeho nápadné velké květy se objevují mnohem dřív, než se rozvinou listy.
K jarně kvetoucím keřům patří i druhy udivující nás svou vůní. Je to například nižšího vzrůstu s medovou vůní fotergila (Fothergilla). Začátkem června nejen kvete, ale také voní zakulacený keř šeřík (Syringa). Abychom si jeho vůni užili, umístíme jej na slunné místo poblíž terasy.