zdroj Pixabay

NA OKURKY SE SÍTÍ

In Poradna, Zelenina by walsla

Okurka je teplomilná popínavá rostlina, která bez problémů vyšplhá do značné výšky. Poslední dobou mnozí zahrádkáři a pěstitelé využívají této vlastnosti a získávají tak bohatou úrodu zdravých plodů třeba jen  z jednoho či dvou řádků. Takže dalším plusem této metody je také ušetření místa. Pěstovat „ve velkém“ můžeme i na malé zahrádce, ale také třeba na balkoně, či ve vhodné nádobě.

Okurky na opoře dobře prospívají

Okurky pěstované na opoře dobře prospívají, tento způsob se stává stále více oblíbeným. Vzdušný porost nejenže dobře roste, ale je také odolný vůči houbovým chorobám.
Pokud plánujeme pěstování na opoře, nemusí to být jen na záhonu, ale třeba i ve skleníku, fóliovníku nebo na verandě či balkonu. Musíme se však řídit určitými pravidly.

Vertiko systém neboli vedení rostlin do výšky

Okurka je popínavá liána, a právě proto jí vertikální způsob pěstování svědčí. Vertiko systém je sice časově náročnější a také o něco nákladnější, ale má zato nesporné výhody, oproti běžnému pěstování okurek na rovině. Větší vzdušností chráníme okurky proti plísni okurkové, získáváme dostatečné množství čistých zdravých plodů, a neméně důležitá je pohodlnější sklizeň.
Za příznivých podmínek, které okurkám připravíme – to je dostatek vláhy a živin, dosáhne porost až dvoumetrové výšky.

Opěrná konstrukce

Podstatou vertikálního pěstování je vhodná a pevná opěrná konstrukce s nataženou sítí, po níž se budou rostliny okurek jednoduše pnout. Sítě s oky z umělých hmot si lze koupit v obchodě. Vhodnější je síť s oky čtvercovými než s kosočtverečnými – jejich velikost je přibližně 10 x 10 cm. Konstrukci s oky pak můžeme používat opakovaně několik let.
Na rozdíl od popínavých fazolí musíme okurkám trochu pomoci – ovíjíme je kolem provázků a navádíme je na oka sítě.

Kolmo nebo šikmo

Máme-li na zahrádce menší prostor a prosvětlený záhon, postavíme k okurkám konstrukci kolmo, pokud však máme místa dostatek – pak síť určitě nasměrujeme diagonálně. Po ní se budou okurky šplhat šikmo a získají dobré osvětlení po celé délce svých výhonků.

Výhody pěstování na síti

  • Na malém prostoru se vypěstuje více okurek.
  • Plody jsou čisté, nejsou znečištěny od hlíny.
  • Sklizeň je jednodušší a lehčí.

Zkusit to můžeme i v nádobě

Možná je to neuvěřitelné, ale i na balkoně můžeme vypěstovat dostatek okurek. Využijeme toho, že okurky šplhají do výšky. Stačí tedy dopřát jim vhodnou oporu i v nádobě.