zdroj Pixabay

DUBEN JE MĚSÍCEM VÝSADBY

In Poradna, Zelenina by walsla

Duben je měsíc zahradníků a zahrádkářů. Bez ohledu na to, jak veliký pozemek obhospodařujeme, či jestli vlastníme hektary nebo snad jen několik metrů čtverečních… teď to právě začíná.
„V dubnu… vězte, že toto klíčení a rašení, ty puky, pupence a kličky jsou největším divem přírody…“.

Duben je pravý a požehnaný měsíc zahradníkův

Takhle výstižně to napsal již v roce 1929 jeden z největších českých spisovatelů, novinářů a dramatiků Karel Čapek v knížce fejetonů o zahradničení Zahradníkův rok.
Chcete-li se dozvědět o tomto krásném literárním dílku více, pak viz Zahradníkův rok. Zatímco se ostatní kochají probouzející se přírodou, zahrádkáři mají plné ruce práce.

V dubnu se vysazují předpěstované květiny i zelenina

Duben je měsíc výsadby předpěstovaných květin a zeleniny. Většinou vysazujeme rostlinky do takové hloubky, v níž jsme je předpěstovali. Zatímco hlávkový salát a celer vyžadují výsadbu mělkou, naopak hlubší výsadbu potřebuje pórek, (ten vytváří delší bílou konzumní část) nebo také rajčata (hlavně odrůdy vysoké).
Pokud bychom salát zasadili do větší hloubky, může se stát, že nevytvoří hlávku, protože jeho srdíčko není nad úrovní půdy. A třeba celer hlouběji vysazený vytváří jen malé, často deformované bulvy, celkově roste špatně. Měli bychom tedy pamatovat, že hloubka výsadby ovlivňuje jejich další růst.

Otužujeme sazenice

Před vlastní výsadbou bychom měli své rostlinky otužovat, aby se jejich růst nezarazil. Otužovat znamená připravovat, aby si zvykly na nové klimatické podmínky. Dosud žily jen v chráněných prostorách našeho domu, bytu, skleníku nebo pařeniště. Teď je čeká intenzivní sluneční světlo, tím i zvýšená teplota, zatímco večer přichází chladno a zima. Abychom křehké rostliny uchránili, otužujeme je během dubna alespoň deset dní před výsadbou na trvalé stanoviště.

Jak na to

V prvních dnech dáme sazenice ven jenom na několik málo hodin. Je třeba umístit je na místo chráněné před větrem i deštěm a také před přímým sluncem – vybereme tedy stinné chráněné místo. Postupně pobyt rostlin venku prodlužujeme. Až několik dní před výsadbou – nejsou-li hlášeny mrazíky – je ponecháme venku i přes noc. Pokud meteorologové přece jen přízemní mrazíky předpovídají a my chceme nechat rostliny venku, chráníme je raději přikrývkou – netkanou textilií nebo fólií.
Jestliže pěstujeme sazenice v pařeništi, začneme s otužováním tak, že otevíráme a zavíráme pařeništní okna. Je-li potřeba, poskytneme ochranu zakrytím oken rohoží nebo vhodnou plachtou.