zdroj Pixabay

PROČ ZROVNA ZIMOSTRÁZ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Zimostráz – buxus je velmi nenáročná stálezelená rostlina, která snese důkladný sestřih, nevadí jí suché stanoviště, prospívá i v mírném stínu. Není citlivá na saze ani na jiné zplodiny. Je to dřevina vděčná, nenáročná a pomalu rostoucí. Svým hustým kořenovým systémem dokáže zpevnit půdu.

Odolává emisím brání erozím

Po mnoha letech bez střihových úprav vyroste do pěti až šesti metrů, ale zimostráz je svým růstem přímo předurčen pro sestřih.
Je to velmi nenáročná dřevina. Snese suchá stanoviště, ale dobře prospívá také v mírném stínu. Není citlivá na saze ani ne zplodiny všeho druhu. Odolává i emisím a díky kořenovému systému zabraňuje erozím.
Je ideální pro stálezelený živý plot, vytvoří krásné pozadí skalek, ozdobou bude i jako solitéra.

Výsadba do půdy i do nádob

Používáme jen zdravé, nepoškozené rostliny se zdravým dostatečně velkým kořenovým balem. Půda by měla být dobře připravena a odplevelená. Vzdálenosti mezi jednotlivými rostlinami závisí na jejich velikosti. Výsadba nemá být příliš hustá, ale příliš velké mezery mezi rostlinami zase nepůsobí esteticky.

Výsadba do nádoby
Nezapomeneme na drenážní vrstvu, kvalitní hnojení a pravidelnou dostatečnou zálivku. Na dno okrasné nádoby, která by měla být poměrně velká, umístíme jako drenáž drobné kameny nebo keramzit. Pak teprve nasypeme kvalitní kyprý a humózní substrát. Vysazujeme vždy zdravou rostlinu s neporušeným kořenovým balem a po výsadbě vydatně zalijeme.

Živý plot
Pokud chceme využít zimostráz na živý plot, musíme vykopat rigol. Jeho velikost je závislá na velikosti kořenového balu jednotlivých rostlin.

Řada kultivarů

Zimostráz se pěstuje v nejrůznějších kultivarech, můžeme si vybrat například:
Elegantissima je hustý keř s úzkými listy, které zdobí na okraji bílý proužek, se žlutým okrajem je Marginata. Na živé ploty se hodí hustý vzpřímený keř s dlouhými listy Handsworthiensis, anebo kompaktní, pomalu rostoucí Suffruticosa.

Odolný a pevný

Dřevo zimostrázu je velmi husté, tvrdé a těžké – váží 950 kg na 1 metr krychlový. Vyznačuje se odolností a pevností. Má jemnou texturu a kanárkově žlutou barvu, bez odlišení jádra. Jeho zvlněné letokruhy jsou velmi úzké.
V mírném podnebí jižní Evropy má lepší podmínky než u nás – tam dosahuje kmen zimostrázu i více než 20 centimetrů. A v sousedním Německu je zařazen mezi chráněné druhy.
Jeho kvalita se využívá při vyrábění hudebních nástrojů (hlavně klarinety). Hodí se na výrobu dýmek, nábytku i ozdobných předmětů (krabiček, sošek…). Dřevo je také vyhledávané pro jemné řezbářské práce. Dříve bývalo používáno i na intarzie. \je vhodným materiálem pro dřevořez.

Pozor – droga je jedovatá

Přestože dříve patřil buxus – zimostráz k léčivým rostlinám, nesmíme zapomenout, že droga zimostrázu je jedovatá. Obsahuje řadu steroidních alkaloidů, silice, třísloviny. Ale je také nositelem toxického cyklobuxinu D – tzv. křečový jed. Otravy byly pozorovány u koně, psa, prasete i u člověka.
V minulosti se sloužil jako projímadlo, antirevmatikum, nebo na léčbu kapavky či kožních chorob atd. Pro nepříznivé vedlejší účinky se však od jeho používání upustilo.