zdroj Pixabay

DUBNOVÉ STAROSTI ZAHRÁDKÁŘE

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

V měsíci dubnu je na zahradě stále více a více práce. Nabízíme několik zajímavých tipů nejen do zahrady, ale i na balkon na čtvrtý měsíc nového roku. Naši pozornost vyžadují odkvetlé cibuloviny, dekorativní keře i trvalky, živý plot anebo jezírko.

Narcisy po odkvětu

Narcisové záhonky jsou skutečnou ozdobou jarních zahrad. V těchto dnech září v plné své zlatožluté kráse. Aby nám vydržely co nejdéle, dopřejeme jim dostatek vláhy. A jestliže se z nich chceme radovat i příští jaro, aby opět zahrádku rozsvítily – pak odstraníme odkvetlé květy. Ale pozor – listy neodřezáváme, ponecháme je na rostlině dál. Díky nim totiž získává nové potřebné živiny pro budoucí kvetení. Když později listy seschnou, opatrně je posbíráme. (Tento postup se doporučuje u všech druhů jarně kvetoucích cibulovin – odmění nás pak záplavou barevných květů.)

Trvalky v nádobě

Právě v tomto období si můžeme osázet vegetační nádoby také trvalkami. Pokud chceme druhy kvetoucí, pak se nabízejí: orlíčky (Aquilegia vulgaris), kosatce (Iris germanica), srdcovky (Dicentra spectabilis), rozchodníky (Sedum spectabile),šalvěje (Salvia nemorosa) nebo třeba astry (Aster alpinus). Z nekvetoucích se do nádob hodí kapraďorosty (Pteridophyta), dále bergénie (Bergenia) a funkie (Funkia) – těm vyhovuje spíše polostín a stín. Nádherné jsou vznešené věčně šeptající okrasné trávy.
Ale nejlepší je vysadit si nádoby různé druhy tak, aby nám v nich stále něco kvetlo. Po výsadbě do výživného substrátu je důkladně zalijeme, přísun vody by měl být pravidelný a nesmíme zapomenout přihnojování.

Lýkovec – krásný ale jedovatý

Jedním z nejkrásnějších keřů v této době je právě lýkovec (Daphne). Potřebuje humusovitou, mírně vlhkou, avšak nepřemokřenou půdu. Nevyhovuje mu sucho ani přímé slunce, proto jej vysazujeme do polostínu. Není náročný, v našich podmínkách se mu daří, dobře roste i v podhorských oblastech.
Pokud jej chceme rozmnožovat sami – pak je to možné semeny nebo řízkováním. V zahradách se pěstuje několik druhů. Z celého množství kultivarů je nejméně náročný a pro naše zahrádky ideální nejznámější z nich l. jedovatý (Daphne mezereum) – při manipulaci s ním musíme být opatrní. V teplejších oblastech lze i u nás pěstovat l. kavkazský (Daphne caucasica).

Vrba s převislými výhonky

Velmi populární je u nás vrba jíva (Salix caprea ‘Pendula’) – kultivar s převislými výhonky. V dubnu můžeme vysazovat nové kvetoucí dřeviny, ale měly by mít dobrý kořenový bal. Během intenzivního růstu jí dopřejeme dostatek vláhy a přihnojíme ji nejlépe kompostem.
Aby vydržel jeho atraktivní vzhled je nutné provádět pravidelný řez, a to hned po odkvětu. Odstraníme všechny suché, poškozené, případně nemocné větvičky a nové výhonky zkrátíme asi na 5 cm. Vrba v krátké době vyžene nové bohatě olistěné výhony, které příští jaro rozkvetou.

Kvetoucí živé ploty

Již při výsadbě živých plotů se snažíme o jejich skladbu tak, aby během sezóny rozkvétal postupně nejrůznějšími druhy a barvami. Nesmíme zapomínat dodávat kvetoucím živým plotům potřebné živiny. Na jaře se pak můžeme radovat z okrasného rybízu (Ribes), zlatice (Forsythia), šeříku (Syringa) nebo zákuly (Kerria). V létě nás potěší tavolník (Spiraea japonica), ibišek (Hibiscus syriacus) či třeba budlea (Budlea davidii). Ale vysadit můžeme i rododendron (Rhododendron) či sadové růže…
Zatímco stříhat můžeme zlatici, ibišek, šeřík, tvarování nesvědčí například rododendronům.

Očista jezírka

Už v druhé polovině dubna bychom měli začít s očistou jezírka. Opatrně odstraníme napadané listí, odumřelé části rostlin i ostatní nečistoty. Zbavíme se i horní vrstvy bahna a různých usazenin – kal ze dna jezírka je plný živin, proto jej zužitkujeme a zapracujeme do kompostu.