zdroj Pixabay

TYROLSKÝ OHEŇ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Tyrolský oheň je název muškátu. Pravého krásného protáhlého muškátu, který známe z fotografií, pohlednic i filmů. Má silné zdravé výhonky, je odolný vůči dešti i větru, vzdoruje i výkyvům počasí. Muškát, který nádherně kvete a kvete a …

Kouzelný tyrolský muškát na našem balkoně

Díky pravého tyrolského muškátu přineseme na naši verandu, balkon či zahradu romantiku tyrolských krajin. Bude nám dělat radost po celé vegetační období, protože kvete neúnavně po celé léto a vydrží až do pozdního podzimu. Svým úžasným bohatým vzhledem a množstvím barevných květů překvapí nejen sousedy, ale i všechny naše návštěvy. Přestože pěstovaly muškáty už naše prababičky, zůstává tato balkonová krása stále v módě.

Tyrolský oheň a jeho požadavky

Muškát tyrolský oheň (Tiroler Feuer) přináší množství ohnivě červených květů na dlouhých výhonech. Patří k oblíbeným bohatě kvetoucím převislým muškátům.

  • Výsadba – s dobou výsadby můžeme začít už od března, ven je však dáváme až v polovině května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky.
  • Stanoviště – pro naše nové přírůstky zvolíme vzdušné slunné stanoviště, ale výborně rostou i v polostínu. Nezapomínejme, že muškáty mají rády teplo.
  • Zemina – nejlepší je pro ně dobrá květinová zemina, kterou zakoupíme v zahradnických centrech.
  • Květ – kvetou od května až do pozdního října – jejich květy jsou bílé, ohnivě červené nebo růžové… Abychom udržovali krásný vzhled rostliny, její uvadlé květy neustále odstraňujeme.
  • Hnojení – převislé muškáty potřebují velké množství živin, proto je každý týden hnojíme vhodným tekutým hnojivem určeným pro muškáty. To optimálně zásobuje muškáty živinami potřebnými pro jejich růst i kvetení.
  • Zálivka – zaléváme podle potřeby a podle klimatických a povětrnostních podmínek. Pokud pěstujeme muškáty na slunci, je samozřejmě jejich potřeba vody vyšší. Musíme si však dávat pozor na přemokření, protože to bývá častěji horší než sucho.
  • Přezimování – ani tento druh muškátu není mrazuvzdorný. Pěstujeme ji jako jednoletou rostlinu, proto si musíme dát pozor na správné přezimování. To je možné ve světlé, chladné, ale bezmrazé místnosti. Během zimy zaléváme jen velmi omezen, v únoru zkrátíme a přeneseme na teplejší světlé místo a začneme zalévat podle potřeby. Ven je umístíme zase až po ledových mužích.