zdroj Pixabay

KRÁSNÉ A VDĚČNÉ TRVALKY

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Znáte snad zahrádkáře, který by nepěstoval kouzelné vytrvalé květiny v pestrých barvách květů, v různých tvarech i výškách, se zajímavými listy. Oblíbené trvalky dotvářejí vzhled zahrádky, a přitom plní i významnou ekologickou funkci, nabízejí potřebný nektar pro nejrůznější hmyzí jedince.

Trvalky – víceleté byliny

Věčný základ každé okrasné zahrady dozajista tvoří trvalky samozřejmě spolu s letničkami a dvouletkami. Trvalkám sice většinou odumírají nadzemní části, ale rostliny přežívají zimu v zásobních orgánech (kořeny, oddenky…).
Trvalky, které nakupujeme v zahradnických centrech, jsou nabízeny v kontejnerech ve směsi písku a vřesovištní rašeliny ošetřené proti houbovým chorobám. Z nádob – se vysazují do volné půdy co nejdříve.
Vyšším trvalkám se také říká pereny – výborně se hodí k řezu do vázy, ale některé z nich se využívají také k sušení. Většina je mrazuvzdorných, ale mnohé nám budou vděčné za zimní přikrývku, ať už z rašeliny, kompostu, chvojí…

Pěstování trvalek má své výhody

Protože péče o trvalky není tak složitá, jako je tomu u letniček a dvouletek, a protože jsou majitelé zahrádek většinou značně časově vytížení, stává se v posledních letech, že se pěstují trvalky ve větší míře. Důvodem není jen časová úspora, ale i nižší náklady na nové rostliny i na následnou údržbu záhonů.
Zatímco letničky a dvouletky je třeba každoročně obměňovat, trvalky vydrží i několik let. Právě proto patří k nejvděčnějším rostlinám trvale se vracejících na naše zahrady.

Kdy začít, jak postupovat

  • Nejlepší je zakládat trvalkový záhon zjara. Ale trvalky můžeme vysazovat i během léta, a to dokonce i kvetoucí – samozřejmě důležitý je jejich kořenový bal.
  • Připravíme si záhon: odstraníme plevel, trávu i případný stavební odpad.
  • Před výsadbou záhon prokypříme do hloubky asi 40 cm a přidáme potřebné živiny – to je kompost a pomalu působící hnojivo.
  • Abychom si dovedli lépe představit vzhled budoucího květinového záhonu, rozmístíme jednotlivé rostlinky i s nádobami na plochu a ještě dolaďujeme kompozici. Tak získáme alespoň přibližný obraz, jak bude budoucí záhon vypadat.
  • Začneme opatrně vysazovat květiny – vrchní vrstva kořenového balu by měla být ve stejné výšce jako vrchní vrstva půdy záhonu. Dáme si pozor, abychom rostliny tak zvaně „neutopili“.
  • Po výsadbě půdu kolem dobře přitlačíme a dobře zalijeme.
  • Zálivku dodáváme pravidelně během několika prvních týdnů – půda by neměla vyschnout, aby rostliny dobře zakořenily.