zdroj Pixabay

ZAHRADNICE – JAK NA PŘEVISLÉ MUŠKÁTY

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Snad každý obdivuje nádherné květy na okenních parapetech či kaskády květů různobarevných muškátů na terasách, verandách ale i na balkonech či parapetech v městské zástavbě.

Domov mají v jižní Africe

Původní pelargonie pocházejí z tropických a subtropických oblastí jižní Afriky. Dnes už tento rod jednoletých i vytrvalých rostlin pěstovaných po celém světě obsahuje na 300 druhů. Jsou nenáročné, přežívají i v méně vhodných podmínkách, jako je třeba dlouhodobý stín, anebo několikadenní sucho. Pelargonie se pěstují jako okrasné květiny, ale využívají se také jejich léčivé, barvířské i aromatické vlastnosti.

Jak na muškáty – rady zahradnice

Aby se našim muškátům skutečně dařilo, měli bychom splnit jejich podmínky k dobrému růstu a kvetení. Není jich tolik a není to ani tak složité.

Co budeme potřebovat

Truhlík – použijeme třeba ty naše starší. Jejich stav před vysazováním dobře zkontrolujeme. Nezapomeneme například na odtokové otvory. Nebo si koupíme nové truhlíky – vyplatí se pořídit si samozavlažovací s několika knoty, které zajistí plynulý přísun vody k rostlinám, a navíc vyrovnávají i teplotu substrátu, který se na slunci rychle prohřívá. Jejich pořizovací hodnota je sice vyšší, ale mají dlouhou životnost, ušetří nám čas a nespornou výhodou je i zajištění vláhy během naší dovolené.

Substrát – vybereme také vhodný substrát. Máme možnost zakoupit si přímo substrát pro pěstování pelargonií, nebo použijeme směs pro balkonové kvetoucí rostliny.

Hnojivo – současně si pořídíme i výživu. Protože muškáty rostou rychle a hojně kvetou, musíme je pravidelně během celé vegetační doby přihnojovat. Koupíme buď hnojivo tekuté nebo krystalické – opět jsou nabízeny druhy přímo pro pelargonie nebo pro kvetoucí balkonové rostliny.

Sadba – důležitá je samozřejmě kvalita sazenic. Kupujeme rostlinky se jménem, které mají také pěkný kořenový systém. Od těch méně vzrostlých nemůžeme očekávat žádné zázraky – leda je tak připravit na příští sezónu. Do jednoho asi 60 centimetrového truhlíku budeme potřebovat 8 až 10 rostlinek.

Zaštipovat, zaštipovat

S osazováním truhlíků začínáme už v březnu, ale ven přijdou až mnohem později.
Do truhlíku dáme dobrou drenážní vrstvu a zasypeme substrátem (samozavlažovací truhlík drenáž nepotřebuje). Rostlinky vysazujeme jen do té hloubky, jak rostly doteď. Po výsadbě hned muškáty zalijeme a první dny necháme spíše v polostínu. Prozatím si je necháme doma na světlém parapetu.
Velice důležité je zaštipování. Konec každého výhonu zaštípneme, a donutíme tak rostlinku, aby se rozvětvila. Sotva narostou nové dva až tři lístky, zase zaštípneme a tak dál, dokud nedáváme muškáty ven.
Postupně je pak necháme přivyknout venkovním teplotám i sluníčku a v květnu už zdobí náš balkon. To už jsou z původních sazeniček malé ale husté keříčky s množstvím výhonků. Čím víc výhonků bude, tím více budeme mít květů. Truhlíky jsou bohaté a kvetou už v červnu. V září zjistíte, že výhony dosahují délky více než jeden a půl metru.
(Pokud jsme si přinesli z obchodu již kvetoucí sazenice, nebojte se, nelitujte a květy odstraňte.)
Na malé ploše pěstujeme velké množství rostlin – proto je musíme nejen pravidelně zalévat (avšak nepřelévat) a také pravidelně hnojit.