zdroj Pixabay

TRVALKOVÉ ZÁHONY DO KAŽDÉ ZAHRÁDKY

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Nikdo si asi nedovede představit okrasnou zahradu, ve které by chyběl květinový – trvalkový záhon. Na zahrádce prostě musí zajímavé trvalky růst. A věru je z čeho si vybírat! Podle barev, výšky, tvarů, vůní… Některé mají rády slunce, jiné potřebují stín a některým vyhovuje polostín. Jsou trvalky vyžadující hodně vláhy, a zase takové, kterým vyhovuje spíš sucho…

Stačí si vybrat

Ano, stačí si vybrat, ale správně – tedy podle potřeb a požadavků rostlin. Nespornou výhodou trvalek je, že je vysadíme, a pokud se ujmou, každoročně zase vyrostou, aby nám svými květy dělaly radost během celého vegetačního období. Většina z nich nevyžaduje žádnou speciální péči, ale je důležité dodržovat jistá pravidla – týká se to zálivky, přihnojování, střihu, odplevelování apod. Prostě každá trvalka chce to své.

Harmonická kombinace

Aby záhon s trvalkami působil harmonicky, musíme si výsadbu dobře promyslet. Přitom nezapomeneme na stejné či podobné nároky rostlin, jejich různou výšku i tvar (některé rostou v trsech, jiné vzpřímeně nebo spíš pokryvně) … Působivějšího efektu dosáhneme, jestliže si zvolíme méně druhů, ale od každého více kusů. Při vysazování dáváme vyšší druhy dozadu, nižší dopředu – pokud chceme vytvořit ostrůvkový záhon s náhledem z více stran, pak umístíme vyšší rostliny do jeho středu. Záhon ze stejně vysokých i když bohatě kvetoucích trvalek by působil přísně až nudně.

Záhon z různého pohledu

Velikost záhonu je různá – záleží na jeho umístění, ale v podstatě platí, že čím větší je zahrada, tím větší by měl být i trvalkový záhon. Nejčastěji vidíme květinové záhony podél hranic pozemku, většinou v úzkých pásech tvoří kulisu před vyššími dřevinami či živými ploty. Toto řešení je sice ideální, avšak pozor – příliš dlouhý záhon působí fádně. Nádherné jsou záhony bez přísných hranic v přírodní zahradě, kde pozvolna přecházejí do okolí. Záhony u odpočívadla, terasy či v předzahrádce vytvářejí příjemnou atmosféru.  Trvalky můžeme pěstovat třeba také v záhonu podél chodníčku.

Méně je někdy více

Bohatě osázené květinové záhony sice mohou zářit velkým množství a na první pohled se mohou zdát velmi atraktivní.
Ve skutečnosti však působí takový záhon s velkým množstvím druhů a barev chaoticky. Měli bychom se vyvarovat nepřehledné rozmanitosti. Příliš hustá výsadba připomíná spíše džungli. Stejně nevyrovnaně působí, vytvoříme-li příliš dlouhý či široký záhon. S menším počtem rostlin docílíme harmonického vzhledu.