zdroj Pixabay

JARO ROZZÁŘÍ I NÁŠ DOMOV

In Okrasná zahrada, Poradna by Tomáš Walter

Kvetoucí rostlinky jsou nádherným doplňkem bytu. Rozzáří domov, potěší naše oko i duši. Postavit je můžeme na okno,  do jeho blízkosti, anebo na balkón – všude se stanou voňavým dekorativním doplňkem našeho života.

Jarní krása doma

Nádoby s rozkvetlými narcisy, krokusy, hyacinty, tulipány, sedmikráskami, primulemi… to je opojná krása jara. Jejich zářivé barvy a křehký půvab okouzlí každého. Skvěle se vyjímají na terase, balkóně i okenním parapetu.

  • Květiny, které si přineseme, nám budou vděčné za pravidelný přísun vody a odmění se nám atraktivním vzhledem.
  • Při výběru rostlin bychom se měli snažit najít vhodnou barevnou kombinaci. Sestavíme květinové aranžmá z jedné dominantní barvy a doplníme dvěma či třemi dalšími.
  • Můžeme vylepšit i vzhled květináče, v němž si novou rostlinu přineseme. Zkusme to netradičně – celou pěstební nádobu vložíme do většího šálku, který má zajímavé barvy či tvar a my ho chráníme jako památku třeba po babičce.
  • Až budeme v zahradnickém centru rostlinky vybírat, měli bychom volit ty méně rozkvetlé, aby nám vydržely delší dobu.

Usměvavé sedmikrásky

Sedmikrásky patří k nejkrásnějším pozdravům nového jara. Svým zářivým barvami nás těší každý den. Aby vynikl jejich půvab, potřebují hlavně dostatek sluníčka a pravidelnou zálivku. V zahradnickém centru si můžeme vybrat a přinést domů zajímavé barevné kombinace, ale její předpěstování není složité.

Kvetoucí prvosenky – primule

Kvetoucí prvosenky či rychlené cibuloviny zdobí zahrádku i interiér. Nemusíme je hledat, nabízí je každý stánek s květinami, zahradnictví, květinářství. Jejich doba je tu – proč tedy nevyužít zajímavé květiny pro oživení našeho bytu.

Křehké narcisky

Vyniknou ve pěkném hrnku s výraznými barvami. Jejich velkou výhodou je, že je můžeme po odkvětu odnést do zahrady a zasadit do záhonu.

Atraktivní hyacint

Atraktivní hyacint provoní omamnou orientální vůní celý domov a vnese do něj hravou barevnost. Určitě bude vděčný za čerstvý vzduch, pravidelnou závlahu a poněkud chladnější místnost. Nádherně se vyjímá na okenních parapetech. Pokud je rychlíme ve speciální sklenici určenou pro rychlení, jejich krása ještě více vynikne. Nevýhodou této cibuloviny je, že dlouho nevydrží – během tří až pěti dnů je pryč.

Nebesky modré modřence

Zvonkové modřence jsou dobře známou cibulovinou. Vytváří hroznovitá květenství se silnou vůní a ze země vykukují hned po sněženkách a šafránech. Velmi dobře se rozrůstají. Stejně nádherně jako na záhoně, ve skalce či v trávníku vypadají v nádobě na parapetu.