zdroj redakce

NEZAPOMEŇTE NA RÝMOVNÍK

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Pokojová rostlina, která vypadá tak trochu jako kopřiva – jakby ne patří totiž do stejné čeledi, jsou obě hluchavkovité. Jedná se o rýmovník.

Zázrak jménem rýmovník

Jméno samozřejmě napovídá, že se jedná o bylinku, která by nám měla pomáhat s rýmou. Nedělejme si však naděje, že nás jí zbaví tak rychle a jednoduše, jak to vypadá. Vždyť o této nemoci horních cest dýchacích se přece říká, že: „Léčená rýma trvá týden, zatímco ta neléčená pouze sedm dní.“ Ale zase proč bychom nezkusili léčivé účinky, které nám nabízí přírodní medicína.

Rýmovník – molice

Molice nebo rýmovník anebo také moud (latinsky Plectranthus) je teplomilná bylina – roste volně v saharské Africe, či na Madagaskaru, v Austrálii i v jižní Asii anebo na tichomořských ostrovech. Rostlina má lodyhu se čtvercovým průřezem, jemně zoubkované, ale silné, dužnaté a voňavé listy, nenápadné květy jsou bleděmodré až fialkové.

Odrůdy zázračné bylinky

Existuje více než tři sta odrůd této léčivé, oblíbené a často pěstované rostlinky – rozdíl najdeme většinou ve tvaru nebo barvě listů. Nejčastěji se pěstují druhy s listem zeleným, šedavým, ale také s panašovaným. Koupit si je můžete v květinářském obchodě i v zahradnictví. Na internetu je nabízí například: rýmovník.

Jako „rýmovník“ se nejčastěji označuje druh P. argentatus = r. stříbrný. Jeho listy mají stříbrný nádech. Pochází z deštných pralesů, kde vytváří až metr vysoké keře.
Rýmovník známý jako mexický eukalyptus nebo kubánské oregano (P. amboinicus) dorůstá maximálně do 60 cm. Pochází z jihovýchodní Afriky, odkud se rozšířil do Indie, Asie, Ameriky (kde se mu říká španělský tymián). Má jasně zelené lístky, ale oblíbené jsou i varianty s bílými okraji. Tradičně se používá v jihoasijské a jihoafrické kuchyni jako koření a samozřejmě jako repelent na odpuzování hmyzu – hlavně moskytů. V Brazílii jej uznávají jako prostředek k léčení kožních nemocí.
P. barbatus má velký význam v tradičním léčitelství Jižní Ameriky. Jeho účinky zkoumá i moderní medicína, zdá se, že se stane účinným prostředkem léčby rakoviny a také obezity.
R. eukalyptový (P. montanus) tvoří atraktivní stálezelený polokeř. Má drobné jemně chloupkaté světle zelené listy a vůní připomíná právě eukalyptus. Dorůstá do 50 cm a hodí se i do závěsných květináčů.
P. rotundifolius dokonce vytváří jedlé hlízy, kterým se říká africké brambory.

Zbaví nás rýmy i obtížného hmyzu

Aromatické listy můžeme využívat celoročně, protože rýmovník rychle dorůstá.
Pokud necháme v ložnici nebo v dětském pokoji několik rozmačkaných listů, rýma nebude mít šanci. Můžeme také zkusit rozdrcené listy inhalovat.
Z rýmovníku si jednoduše připravíme odvar – ten snižuje cholesterol i krevní tlak: jeden přiměřeně velký list přelijeme sálkem vařící vody a necháme odstát.
Vnější využití – pomáhá hojit spáleniny a jiná kožní poranění.
Rýmovník svou příjemnou vůní připomíná trošku mátu s meduňkou – jeho aroma „voní“ člověku, ale odpuzuje hmyz, především ten nežádoucí (mouchy, mšice, komáři či moli). Je proto doporučován jako přírodní repelent.

Jak jej pěstovat v našich podmínkách

Rýmovník není mrazuvzdorný, pěstuje se u nás jako pokojová rostlina.
Přesazování – každý rok nejlépe na jaře.
Půda má být neutrální propustná – postačí například substrát pro pokojové rostliny či běžný zahradnický substrát.
Hnojení – během celého vegetačního období přihnojujeme přírodním hnojivem.
Letnění – rýmovníku velmi svědčí. Poku máme možnost, umístíme jej na světlé místo a koncem prázdnin rostlinu opět vrátíme domů.
Zálivka – vyhovuje mu voda dešťová případně odstátá. Pozor nesnáší dlouhodobé přemokření (jeho příznakem je černání listů).
Přezimování – necháme mu i nadále světlé místo. Omezíme zálivku.