zdroj Pixabay

KVĚTNOVÝ KOLOTOČ NA ZAHRÁDCE

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna by walsla

Kolotoč zahradních prací nabral plné obrátky. Zahrada začíná předvádět svou pestrobarevnou květinovou paletu. Ale zahrádkáři už vidí především práci, která je tu čeká. Musí toho tolik stihnout! A ti nejpilnější pěstitelé už se začínají chlubit první sklizní rané zeleniny.

Májové činnosti

Činností, které musíme na zahrádce zvládnout, je skutečně dost. Do čeho se dřív pustit – začít sít, sázet, rýt, stříhat, odplevelovat …? A co mulčování, sekání, zalévání – to všechno patří k důležitým květnovým činnostem. A když už to vypadá, že máme všechno… můžeme začít kolotoč prací nanovo.

Květen – sledujeme počasí

Právě květen je díky velkým změnám počasí jedním z nejsledovanějších měsíců. Květnové mrazíky přicházejí sice každým rokem, ale ne ve stejnou dobu, a proto dovedou zahrádkáře skutečně potrápit. Někdy se objeví už koncem dubna, jindy přijdou v první květnovém týdnu, anebo ještě později. Proto bývá sledování předpovědí jednou z nejdůležitějších činností. Mrazíky by mohly našim rostlinám značně ublížit, přijdou-li, aniž bychom je čekali, choulostivé rostliny spálí… a můžeme začít znovu (pokud to jde).
Po ledových mužích, jak se květnovým mrazíkům říká, už bychom se teoreticky neměli bát. Zmrzlíky tvoří všeobecně známá trojice Pankrác, Servác a Bonifác.

Květen a činnosti zahradníka

K obvyklým květnovým činnostem patří ochrana před chorobami i škůdci. Nejčastěji to je stříkání napadených rostlin, ochrana růží…postřik proti strupovitosti, padlí, pilatkám atd. S likvidací škůdců bychom neměli otálet, ale při volbě postřiku porovnáváme i všechny negativní účinky. Nakonec volíme ten prostředek, který nehubí užitečný hmyz.

Ochrana růží

Pravidelně kontrolujeme růže, abychom mohli včas zasáhnout a ochránit je hlavně před mšicemi, které se nejčastěji objevují za teplého a suchého počasí na koncích výhonků a poupatech. Pokud bychom nezasáhli, růže zabrzdí svůj růst a zakrní.

Ovocné stromy a keře

Pozornost věnujeme kvetoucím ovocným stromům. V případě potřeby je zaléváme a zeminu kolem nich občas prokypřujeme a zbavujeme plevele. Aby jim dlouhou vydržela vláha využijeme metodu mulčování. Po odkvětu přihnojíme ovocné stromy a keře dusíkatým hnojivem. Asi nejvhodnější je forma zálivky, která zabezpečí, že se nám hnojivo dostane rychle ke kořenům rostlin.

Podkládání jahod po odkvětu

Jestliže jahodníky nepěstujeme rovnou na černé fólii, pak pod ně po odkvětu pokládáme například slámu, hoblovačky, dřevitou vlnu. Tento mulčovací materiál ochrání jahody proti rozšiřování plísní i padlí, zamezí přístupu plžů či drátovců a udrží větší čistotu plodů.