zdroj Pixabay

SAMOZAVLAŽOVACÍ NÁDOBY PRO MUŠKÁTY

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Původním domovem oblíbených muškátů je sice v jižní Africe, ale zdomácněly už dávno na všech kontinentech. Jsou to známé a oblíbené jednoleté nebo vytrvalé rostliny, až keře, které obsahují až 300 druhů. Také Vám učarovaly pelargonie? Ale přemýšlíte, kde vzít na ně čas?

Muškáty a samozavlažovací nádoby

Vám také učarovaly pelargonie či muškáty (Pelargonium)? Avšak chodíte do práce, máte rodinu a nestíháte všechno, co byste chtěli? Pak by nám mohly pomoci samozavlažovací nádoby a naše terasa, balkon nebo okenní parapet bude kvést až do konce podzimu – tedy do prvních mrazíků. Starostí o své barevné a různě tvarované krásky budeme mít opravdu mnohem méně a nezaberou nám tolik času.

Co si musíme připravit

K výsadbě budeme potřebovat samozavlažovací nádobu. Zakoupíme ji v obchodech se zahradnickými potřebami, na trhu je nabízejí v nejrůznějších tvarech – jako misky, truhlíky i květináče. Uvnitř je díl s několika otvory, který má za úkol oddělovat vodu od substrátu. Součástí dna je i speciální zarážka s měřičem hladiny vody. Přísun vody ke kořenům pelargonií nám zajistí knoty. Vnitřní díl nádoby vyjmeme a jeho otvory knoty provlečeme. Dno s provlečenými knoty opatrně vložíme zpět do nádob, musí být dobře a pevně usazeno. Knoty budou sahat do spodní části s vodou, aby pak jednoduše přiváděly do substrátu potřebnou vláhu. Připravíme si substrát – nejlépe pokud si zakoupíme rovnou substrát určený pro pelargonie. Můžeme do něj přimíchat i zásobní hnojivo s postupným uvolňováním živin. Pokud jsme si pelargonie sami nevypěstovali – koupíme si je. Jejich počet rostlin závisí na velikosti samozavlažovací nádoby.

Jak budeme postupovat

  • Předpěstované rostliny napřed zavlažíme a pak je opatrně, abychom neporušili kořenový bal, vyjmeme z pěstebních nádob.
  • Na dno nasypeme menší vrstvu substrátu (s drenáží si nemusíme dělat starosti, její funkci zajišťují knoty).
  • Rostliny začneme usazovat od jednoho kraje a postupujeme směrem k druhému konci nádoby.
  • Když vysadíme všechny muškáty, dosypeme substrát a dobře přitlačíme – měl by dosahovat asi dva a půl cm od horního okraje nádoby.
  • Poté nainstalujeme měřič hladiny vody – vložíme jej do speciální zarážky v prostoru, přes ni budeme později dolévat do nádoby vodu.
  • Nakonec rostliny zalijeme. První dva týdny po výsadbě lijeme vodu přímo na substrát, později už jen do určeného otvoru.