zdroj Pixabay

MĚSÍČEK JE DOSUD NEDOCENĚNÝ

In Bylinky, Poradna by walsla

Měsíček lékařský patří k nejoblíbenějším léčivým bylinkám, a připisuje se mu řada léčivých účinků. Podle jedné francouzské legendy prý může mladá dívka porozumět řeči ptáků…když vstoupí naboso do měsíčkového záhonu.

Léčitelé a měsíček

Latinský název Calendula se odvozuje od výrazu „calendarium“, tedy kalendář. Měsíček totiž dokáže počítat dny…jeho květy se otevírají začátkem a zavírají koncem každého dne. Tuto bylinu uznávali a doporučovali všichni významní evropští léčitelé, ať už svatá Hildegarda, německý kněz Sebastian Kneipp anebo rakouská bylinkářka Maria Treben…ta ho dokonce řadila mezi pětatřicet božích bylin.

Zázračné látky pro zdraví i krásu

Měsíček lékařský má všestranné využití. Působí jako přírodní antibiotikum, antioxidant, má protizánětlivé i hojivé účinky. Využívá se dokonce při prevenci i léčbě rakoviny. Pomáhá pročišťovat lymfatický systém i krev, posiluje imunitní systém, činnost jater, sleziny a léčí chronické infekce…

Čaj z měsíčku

Nejčastěji a nejrychleji si lidé připravují čaj. Zevně pomůže na hemoroidy, plísňová onemocnění, vnější nehojící se poranění, kvasinkové infekce. Využijeme ho i při očních infekcích a zánětu spojivek. Obsahuje antioxidanty, které preventivně bojují s mrtvicí i třeba s rakovinou…Pročistí krev, pomáhá při zánětu střev i jater. Zlepšuje zdraví.
Potřebujeme 1 lžičku sušené bylinky, kterou zalijeme 250 ml vařící vody. Necháme několik minut louhovat, scedíme a pijeme max. 3 šálky denně.

Připravme si tinkturu

Budeme potřebovat větší hrst květů, 1 litr alkoholu (vodka, pálenka…) Květ měsíčku zalijeme alkoholem a necháme louhovat dva až tři týdny. Tinkturu používáme zředěnou – v čaji, nebo s vodou – na podporu imunity, na snížení tlaku, na zažívací problémy. Pomůže s infekcí dutiny ústní, při paradontóze, s angínou, kašlem… Vynikající je na pohmožděniny, popáleniny, akné, vředy, jizvy…

Olejíček nebo mastičku

Mastička: 4 hrsti nadrobno nasekaného měsíčku (květy, list, stonek) smícháme s rozpuštěným vepřovým sádlem – použít můžeme i vazelínu. Necháme přes noc a druhý den znovu rozpustíme a přefiltrujeme – uložíme do čisté uzavíratelné nádoby a skladujeme v chladničce.
Olejíček: čerstvé listy měsíčku zalijeme půl litrem olivového oleje (použít můžeme i slunečnicový) – necháme louhovat 21 dní a pak přecedíme.
Mastičku i olejíček používáme na rány, které se pak rychle hojí (vředy, otoky, proleženiny, omrzliny…). Pomáhá také zmírňovat bolest po operacích či po radioterapii rakoviny prsu. Potíráme s ní zanícená místa, bolavé klouby, šlachy i natažené vazivo, zmenší revmatické bolesti. Mast je také vynikající na křečové žíly.

Čerstvá šťáva

Šťáva se používá jen zevně. Listy, stonek, květy měsíčku opláchneme a vytlačíme z nich čerstvou šťávu. Tu používáme na bradavice, křečové žíly, stařecké skvrny, pihy…