zdroj Pixabay

ZAHRÁDKA V KVĚTNU

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Vegetační období je v plném proudu. Zahrádkář nemá na sebe už vůbec čas, teď se věnuje hlavně své zahrádce. A je toho hodně, na co nesmí zapomenout. Týká se to ať už sázení, výsadby, zalévání, přihnojování, odplevelování, řezu a střihu, doplnění správné podpory dřevin i trvalek, starost o trávník, prořezávání…

Zkontrolujeme oporu u mladých stromků

Zkontrolujeme a v případě potřeby upravíme způsob přivázání mladých stromků k opěrným kůlům. Spojení kůlu a kmene stromku by nemělo být ani příliš volné, ani příliš těsné.

Také trvalky potřebují podepřít

Starší trvalky často vytvářejí mohutné trsy, protože zjara velmi rychle rostou, je třeba se o ně postarat a včas jim připravit vhodnou oporu. Opory pro rostliny si můžeme sami vyrobit (z vrbového či jiného proutí), anebo si je koupíme v některém ze zahradnických center.

Právě teď je nejvhodnější doba na prořezání ořešáků

Jednou za čas je důležité, abychom prořezali také ořešák. Nejvhodnější dobou je právě jarní období, krátce po vyrašení pupenů. Jakmile se začnou objevovat zelené listy, začneme s řezem. Odřezáváme mladé neplodící výhonky, které zbytečně vysilují celý strom. Ale řezat můžeme i starší tlusté větve. Ty nejdřív zkrátíme asi na jeden metr a teprve pak je seřízneme až u kmene. V létě zkracujeme pouze překážející větve. Místa řezu vždy potřeme ochranným nátěrem (nejlépe štěpařským voskem nebo hustou barvou, která je ředitelná vodou).

Odstraníme také plané výhony růží

Plané výhonky (tak zvané „vlky“), které se objevují u růží stromkových, pnoucích i keřových, je třeba odstranit. Vyrůstají z podnože, a proto je často najdeme až pod povrchem půdy. Opatrně odkryjeme zeminu a celé je odstraníme.

Starší rozrostlé trsy trvalek je třeba rozdělit

Trvalky, které se na původním stanovišti příliš rozrostly, rozdělíme na menší trsy. Část můžeme zasadit na jiné stanoviště, část jich můžeme nabídnout přátelům či sousedům.

Vysazujeme dřeviny z nádob

Připravili jsme si na letošní jaro výsadbu nových dřevin – koupených i těch, které jsme si sami rozmnožili. Raději počkáme na dobu, kdy už nehrozí přízemní mrazíky – a teprve v druhé polovině května je můžeme přesadit do volné půdy. Většinou se to týká choulostivějších dřevin.