zdroj Pixabay

ČERVEN KONČÍ – POSPĚŠME SI

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna by walsla

Červen už je skoro u konce, ještě sotva pár dní a podá si ruku s červencem. Pokusíme se stihnout, co se nám doteď nepodařilo udělat. Podíváme se na trávník, znovu si připomeneme cibule tulipánů, nezapomeneme ani na skalku a ovocné stromy. Důležitá je také péče o brambory…

Čistíme a zavlažujeme skalku

Na skalce pravidelně odstraňujeme plevel a hlídáme bujnější rostliny v jejich růstu, aby se nám příliš agresivně nerozrostly a neubraly ostatním jejich místo. Skalka je mnohdy opomíjená, pokud se týče závlahy. V horkých letních dnech ji čas od času podle potřeby mírně zavlažujeme.

Ovocné dřeviny musíme pohnojit

Vinná réva, ovocné stromy – to vše potřebuje ještě před dlouhými letními měsíci přihnojit. Vhodná jsou organická hnojiva – koupená ve formě granulí, ale používáme i vlastní zdroje.

Plody a co s nimi

Z ovocných stromů opadává v tomto období množství nezralých plodů. Abychom předešli nebezpečnému šíření chorob a škůdců, musíme spadané plody průběžně likvidovat.
Stejně tak je nutná i ruční probírka plodů u jabloní a hrušní, které mají letos příliš velkou násadu plodů. Mezi jednotlivými plody ponecháváme rozstup 10 až 12 cm.

Pečujeme o brambory

Brambory rostou velmi rychle a během růstu je musíme dvakrát přihrnout, aby se půda provzdušnila a také vyčistila od plevelů. Hrůbky podporují lepší zakořenění rostlin i lepší tvorbu hlíz. V době sucha je vhodné zalít brambory do brázd.
Kontrolujeme, není-li bramborový porost napaden plísní bramborovou, (poznáme ji podle šedočerných skvrn a pomáhá na ni měďnatý fungicid), nebo případně mandelinkou (v menších plochách ji ručně sbíráme a likvidujeme).

Pečujeme o zdraví rostlin

Je nutné pravidelně také kontrolovat výskyt škůdců a chorob, které napadají naše okrasné i užitkové rostliny. Život na zahrádce ohrožují mšice, plzáci, slimáci, hryzci a další nepřátelé. Jakmile je objevíme, musíme proti nim zasáhnout okamžitě.

Staráme se o květiny na zahrádce

Množíme trvalky kvetoucí na jaře – asi nejsnadnější způsob je dělení trsů – do podzimu rostliny zakoření a rozrostou se.
Vyséváme dvouletky – pokud se na zahrádce nerozmnožily samy. Právě v červnu je čas na macešky, hvozdíky, zimní fialu, sedmikrásky, měsíčnici…
Některé vyšší rostliny potřebují podporu, poskytneme ji dřív, než nám je déšť či vítr poláme.
Od poloviny června, kdy už tulipány zatáhly listy, začneme ze země vyndávat jejich cibule. Očistíme je a uskladníme, abychom je mohli na podzim znovu vysadit.