zdroj Pixabay

ROZKVETLÉ BALKONY – NEJKRÁSNĚJŠÍ KVĚTINY I.

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

„Balkonovky“ – tak se také říká kvetoucím rostlinám, které nám po celé léto zkrášlují balkon. Kdo by nechtěl, aby parapety jeho oken, balkony, verandy či terasy nezdobily krásné květiny. Každý pěstitel se pak těší, jak bude jeho malá domácí zahrádka zářit.

Na jaře si “balkonovky” vybereme

Máme možnost sami si vysévat semínka a předpěstované květinky pak vysadit. Anebo navštívit květinářský obchod, hobby centrum, zahradnictví… V nabídce vždy najdeme nejrůznější kombinace rostlin, které se navzájem doplňují. Balkonové květiny existují vzpřímené i převislé, nižší i vyšší, s květy jednoduchými i bohatými. Samozřejmě nesmíme zapomenout na vhodný substrát, hnojivo, umístění i zálivku.

Co nám kvete na balkonech

Jde těžké vybrat ty nejkrásnější, protože nabídka balkonových rostlin je skutečně značně rozsáhlá. Vybrali jsme… snad ty nejkrásnější.

Aksamitník – afrikán (Tagetes patula) Afrikán patří k nenáročným, avšak stále oblíbeným letničkám. Roste poměrně rychle a většího efektu dosáhneme především v kombinovaných výsadbách. Patří k aromatickým rostlinám a jeho vůně odpuzuje dotěrný hmyz.
Potřebuje: slunce, výživnou a propustnou půdu. Pěstuje se většinou z přímého výsevu. odstraňovat odkvetlé květy. Zaštipováním výhonků lze získat košatější rostliny.

Begónie (Begonia tuberhybrida) Stále oblíbená květina, která zdobí nejen okna v truhlíku, ale i v nejrůznějších nádobách. Není náročná, nemá žádné zvláštní požadavky a spolehlivě ozdobí naše prostory svými bohatými těžkými květy. Bohatě se rozrůstá a více vyniká samostatně. Hlízy begonie koncem podzimu vyjmeme a použijeme zase příští rok.
Potřebuje: polostinné místo chráněné před větrem a slunečním úpalem. Substrát by měl být mírně kyselý. Nezapomínáme na pravidelnou zálivku, přihnojování. Vhodné je také odstraňování odkvetlých květů.

Nenáročné, a přesto krásné

Balkonovky jsou pěstitelsky nenáročné. Zvládne je každý, dokonce i začátečníci mají velké úspěchy. Podívejme se na další skupinku.

Dvouzubec (Bidens ferulifolia) Vzdušný dvouzubec je bohatě kvetoucí letnička. Nádherně vyniká v kombinaci s muškáty a velmi krásné seskupení vytváří s modře kvetoucími rostlinami. Protože vytváří efektní převisy, sázíme ho většinou v okrajích nádob. Hodí se jak do truhlíků, tak i do závěsných květináčů. Kvete bohatě po celé léto až do pozdního podzimu, končí až s prvními mrazíky.
Potřebuje: především slunce a teplo. Musíme mu dopřát pravidelné zavlažování a také přihnojování. Abychom podpořili jeho hustší růst, občas ostříháme ty nejdelší výhonky.

Dvoutvárky (Dimorphotheca) Kouzelná letnička pocházející z Jižní Afriky se svými nároky podobá muškátům. Má ráda slunce a teplo. Za slunných dnů kvete po celé léto, pokud je léto chladné a deštivé, nevyvinou se jí ani poupata.
Potřebuje: především slunce (zvládne i chráněný polostín) teplo. Vyhovuje jí propustná, humózní, písčitá i hlinitá půda.

Fuchsie (Fuchsia) Je to rostlina bohatě kvetoucí, která dokáže vytvořit i zajímavé keříky. Může se pěstovat i do tvaru stromečku. Většinou díky široké nabídce nevíme, který z množství pěkných druhů a kultivarů si máme vybrat. Můžeme ji pěstovat samostatně, ale krásu si zachová i v kombinaci s jinými rostlinami.
Potřebuje: místo chráněné před sluncem i větrem – spíš polostín až stín. Je třeba i vydatně zavlažovat a také přihnojovat.

Gazánie (Gazania rigens) Půvabné květy této letničky se otevírají během slunečných dnů. Rostlina kvete po celou dobu až do prvních mrazů. Rozmnožuje se velmi dobře výsevem brzy na jaře. Potřebuje: teplé, slunečné a spíše sušší místo, propustnou půdu, pravidelné zavlažování a přihnojování. Bude nám vděčná za odstraňování odkvetlých květů a žloutnoucích listů.