zdroj Pixabay

HOUBOVÁ ONEMOCNĚNÍ RŮŽÍ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Pěstitelé růží se často setkávají s houbovými onemocněními, které postihují tyto královské květiny. Mezi nejrozšířenější patří padlí, černá skvrnitost a rez růžová.

Rez růžová útočí

Na mladých listech se brzy po vyrašení objevuje světle oranžovo červená mozaika – a to je pro zahradníka upozornění na možnost výskytu velmi častého onemocnění růží – rez růžovou. Jedním z hlavních znaků napadení rostliny je předčasné opadávání listů. Aby se choroba nešířila rychle dál, musíme spadané listy co nejrychleji odstranit a spálit. V létě se na horní straně listů tvoří žluté skvrny, vespod se objevují kupičky letních výtrusů a na podzim nacházíme černavé výtrusové polštářky, které pak přezimují. Také rez spouští vlhké a deštivé počasí, a pokud proti ní včas nezasáhneme, mohou z rostliny opadnout všechny listy. Ošetříme tedy rostliny hned při zjištění výskytu a v průběhu vegetace ještě musíme postřik po 14 dnech opakovat. Přihnojujeme vydatněji draslíkem.
Pokud máme odrůdy náchylnější, ošetřujeme je preventivně, ještě před objevením prvních příznaků. Na rez použijeme chemickou ochranu, například přípravky Baycor 25WP nebo Discus, vhodný je také Perozin 75 B. Na podzim, když uklidíme veškerý odpad, postřikujeme nejen keře, ale i půdu kolem například Arborolem M, Kuprikolem 50.
Další fungicidy a jak je použít najdeme například na stránce: fungicidy na ruze

Obávané padlí

Padlí patří k nejobávanějšímu a také nejčastějšímu houbovému onemocnění růží. Vytváří špinavě bělavé až našedlé moučnaté povlaky, a to nejen na listech, ale i na pupenech a stoncích. Také pro padlí jsou ideálními podmínkami teplo a vlhko většinou na konci léta. K šíření choroby přispívá i umístění rostliny (poloha v bezvětří a špatné světelné podmínky), nedostatečná výživa, nesprávná zálivka, mnoho dusíku. Padlí přezimuje na rostlinách v podobě černé plodničky. Všechny napadené části spálíme. K pěstování vybíráme raději druhy růží více odolné.
Osvědčeným prostředkem proti padlí je síra, dále například Karathan, Fundazol, Wepsyn 155, Sulka…

Nebezpečná černá skvrnitost růží

Od začátku léta až do podzimu se může objevit i další nebezpečná houbová choroba – je to černá skvrnitost růží. Na spodní listech najdeme tmavě hnědé až černé skvrny s paprskovitě roztřepenými okraji, které se postupně zvětšují. Listy pak rychle žloutnou a opadávají. Oslabená růže pak jen těžko přezimuje.
Zárodky houby přezimují nejen na spadaném listí, ale také na dřevě keřů a přežijí tam i 2 roky. Všechny listy posbíráme, odřízneme nakažené špičky výhonků a spálíme. Skvrnitosti vyhovuje vlhké letní počasí, studená a zamokřená půda a také příliš dusíku. První postřik provádíme už na podzim (Nitrosan 50, Perozin 75, Sulikol K…)

Pozor: nemocné listy nepatří na kompost!