zdroj Pixabay

JAK VYLEPŠIT TRVALKOVÝ ZÁHON

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Co dělat, aby naše gladioly krásně kvetly – v čem spočívá tajemství jejich úspěšného pěstování? Někdy se stane, že trvalky už ztratily svou původní krásu, dokonce i méně kvetou, ztrácejí i atraktivní olistění – jak jim můžeme pomoci?

Trvalky mohou být stále stejně krásné

Dobře si rostliny prohlédneme. Jestliže jsou jejich středy vyschlé, holé – odstraníme je. Pokud méně kvetou, zpravidla je stačí zmladit, rozdělit nebo přesadit. Trvalky, které kvetou na jaře přesazujeme buď po odkvětu, nebo s tím počkáme na podzim. Druhy kvetoucí v létě a na podzim přesazujeme brzy na jaře.
Jak na to? V mírně vlhkém dni, kdy je slunce schované pod mraky, vyjmeme celý trs z půdy. Ostrým nožem nebo rýčem jej rozdělíme na několik částí. Vybereme ty nejkrásnější a znovu vysadíme, zbylé můžeme nabídnout sousedům, případně je dáme do kompostu. Nově zasazené rostliny dobře zavlažujeme, doku spolehlivě nezakoření. S hnojením je lépe počkat, nejméně měsíc (vždy raději později). Rozdělené trvalky viditelně ožijí a budou zase krásně kvést.
Trvalkový záhon si můžeme právě v tomto období zpestřit o další nové druhy. Ale lze jej také doplnit některými v létě kvetoucími keři případně i růžemi.

Aby gladioly pěkně kvetly

Gladioly – mečíky se pěstují na našich zahrádkách odpradávna. V čem však spočívá tajemství jejich krásných květů. Je důležité nezanedbat žádné z důležitých pravidel jejich pěstování. Gladiolám prospívá hlinitopísčitá půda, nedaří se jim ani v kamenité, ani v podmáčené. Potřebují slunné místo v závětří. Základním předpokladem úspěchu je teplota půdy v době výsadby (měla by být prohřátá alespoň na 10 °Celsia), proto s ní čekáme až na konec dubna. Chceme-li aby gladioly kvetly postupně, dáváme je do půdy ještě v polovině června. I rostliny vysazené v tomto období dobře kvetou a vytvoří nové květu schopné hlízy. Jestliže nové hlízy nepotřebujeme, lze mečíky vysazovat i v červenci. Asi dva týdny před výsadbou zapracujeme do půdy dusíkaté vápno – bude alespoň částečně chránit hlízy proti houbovým chorobám a některým škůdcům. Hlízy mečíků se vysazují do hloubky alespoň 10 cm. Po vysazení zavlažujeme a postupně přidáváme do zálivky i vhodnou výživu. Gladioly jsou totiž mimořádně náročné na přísun živin, které zajišťují i kvalitu květů. Při pěstování nezapomeneme také na pevnou oporu, aby se nám květenství neohýbalo a nelámalo.