zdroj Pixabay

TAŘIČKA VYTVÁŘÍ BAREVNÝ KOBEREČEK

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Nelze si nevšimnout překrásně rozkvetlého květinového koberečku. Zdobí skalku, záhon či nádoby na terase nebo truhlík na okně.

Rozkvetlý kobereček

Tařička (Aubrieta) je rod nízkých, vytrvalých bylin, pochází z Malé Asie a jihovýchodní Evropy, ale rychle se rozšířil téměř po celé Evropě, setkáme se se s ním i v severovýchodní Africe, na pobřeží Ameriky… Tařička se původně pěstovala jako skalnička v zahradních skalkách i ve velkých alpinech (miniaturizovaná skalnatá horská krajina).

Tařička zdobí skalku i záhon

Tařička je oblíbená, pěstitelsky nenáročná plazivá trvalka, kterou mnozí usazují především do skalek. Jsou to rostliny, které jsou právě na skalnatou půdu zvyklé, nemají žádné zvláštní nároky na vlhkost, snesou plné slunce, ale daří se jim i v polostínu – důležitý je pro ně vzdušný a propustný substrát.

Aby tařička každý rok bohatě kvetla

Abychom docílili každoroční bohaté kvetení, tařičku po odkvětu dobře očistíme od odumřelých zbytků květů a listů a pak radikálně seřízneme. Přihnojíme vícesložkovým hnojivem, které je určeno přímo pro trvalky nebo hnojivo pro skalničky (podívat se můžeme například na stránky: https://www.zahrada.cz/).
Po celé léto se budeme moci radovat z pěkného zeleného koberečku, který v dalším roce opět bohatě rozkvete. Pokud zjistíme, že mají rostliny vyschlý střed, nebo snad ztratily svůj kompaktní vzhled, pak je rozdělíme a vysadíme na nové místo.

Atraktivní tařičkové odrůdy

Základním druhem, který se však v zahradách nepěstuje, je Aubrieta deltoidea. Křížením vznikla řada dalších odrůd právě z tohoto základního druhu.

´Audrey Prichard´ tařička s modrými květy.
´Clio´ odrůda s fialovou barvou.
´Gracilis´ je velmi nízký druh s purpurově fialovou barvou.
´Blue Emperor´ vyniká fialovo modrými květy.
´Cascade Purple´ zdobí purpurově modré.
´Cascade Red´ oblíbená odrůda v karmínově červené barvě.
´Red Carpet´ má barvu červenou.
´Gloriosa´ je růžová.

Pěstování tařičky

Tařičky jsou převážně půdopokryvné, právě proto jsou vhodné nejen do skalek, ale vynikají i na okrajích záhonů či na záhonech štěrkových. Obzvlášť excelují v kombinaci s kameny stávají se výraznou ozdobou ve spárech kamenné zídky. Můžeme ji pěstovat i v nádobách na balkoně, terase, ale také na okenním parapetu.
Sazenice tařičky si můžeme koupit, je však možné pěstovat tuto trvalku také ze semene. (Výsev je možný od února až do května – klíčení trvá většinou dva až čtyři týdny. Ven se přemísťují až v druhé polovině května po posledních mrazech.)
Stanoviště – přímé slunce, zvládne i polostín. Ale nejkrásnější kvete na slunných místech, sucho a úpal jí vyhovují.
Půda – ideální je pro ně suchá, hlinitopísčitá.