zdroj Pixabay

NA CO SI MÁ DÁT ZAHRÁDKÁŘ POZOR III

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Kdo z nás by se netěšil na volné chvilky, které strávíme na své zahrádce, kterou jsme si vysnili. Nastudovali dostupnou literaturu, brouzdali po internetu, sbírali jsme informace od úspěšných sousedů i od zahradníků. Pak nakoupíme rostlinky, podle nejlepšího svědomí je zasadíme, věnujeme jim čas i péči. Ale – kde se stala chyba?

Poskytneme jim dostatek prostoru

Začíná jaro, osazujeme nové záhony a najednou dostaneme strach, že bude zahrádka poloprázdná. Že bude trvat dlouho, než se vše zaplní, podle našich představ. Ale každá rostlina, ať květina, travina nebo dřevina potřebuje svůj prostor. Musíme dodržovat doporučované rozestupy a dopřát rostlinám dostatek místa. Jinak by mohly mezi sebou bojovat o prostor, o světlo, o vodu i vzduch. Pokud se nám zpočátku zdají mezery mezi jednotlivými rostlinami příliš velké, můžeme využít jako dekoraci zahradní nádoby osázené třeba letničkami. Anebo povrch pokryjeme oblázky či jiným přírodním materiálem.

Exotické rostliny mohou být rizikem

Na trhu už dnes můžeme koupit nejrůznější atraktivní exotické rostliny. I s nimi si můžeme domů donést problém. Některé potřebují speciální podmínky, jiné se musí důkladně zazimovat. Rostliny jsou přizpůsobeny podmínkám své domoviny. Aby cizokrajné rostliny u nás přežily, měli bychom jejich nároky (na výživu, zálivku, teplotu či zazimování) respektovat. Proto je třeba koupi exotiky dobře zvážit.

Kombinace různých stylů

K nešvarům některých zahrad patří kombinace – směs různých stylů. Týká se to například venkovské zahrádky, do níž majitel zakomponuje prvek japonské zahrady. Nebo naopak do městské zahrádky přidá navíc imitaci lesa, vřesoviště apod. V rámci jedné zahrady bychom měli vždy volit jeden styl. V zásadě platí, že vše by se mělo nést v jednom duchu. A ten konkrétní zvolený styl si určitě promyslíme ještě před zakládáním zahrádky a před prvními pracemi. Pozdější opravování celý koncept výrazně naruší.

Jezírko a jeho okolí

Také kouzelné zákoutí s jezírkem nám může přinést více starostí než radosti. Nesprávným osazením rostlin přestává být atraktivní. K vodě patří jen určité druhy rostlin, zatímco suchomilné trvalky, případně letničky nebo i rozložitější keře či stromy tu nemají co dělat. A přitom se nám nabízí velké množství vlhkomilných rostlin, které jsou ozdobné jak listy, tak i květy (čechravy, denivky, funkie, kosatce, ostřice…)

Kouzlo růží

Podlehli jsme také kouzlu růží? Pak i tady si musíme dát pozor na výběr místa, kde budou mít ideální podmínky, kde nám dlouho vydrží, kde budou krásně kvést a nebudou trpět chorobami ani škůdci. Růže potřebují humózní a mírně vlhkou propustnou půdu, světlé stanoviště… Nevhodné jsou zamokřené půdy, větrná či tmavá místa.