zdroj Pixabay

PŘIPRAVTE SI ODPOČINEK NA ZAHRÁDCE

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Zahrádka svítí v červnu novými barvami. Zelená jakoby zvýrazňuje všechny barevné kombinace květů. Krásně vynikají i rostliny s nejrůznějším zajímavým olistěním, které nemusí být nutně zelené. Takových je velké množství a vytvářejí fascinující spojení: hnědá s tmavozelenou nebo s bordó či purpurová s tmavě hnědou. Poutavé kombinace zvýší svůj účinek, pokud zvolíme různé růstové formy zeleně.

Je třeba ošetřit rododendrony

Rododendrony odkvetly, a pokud chceme, aby se i v příštím roce staly chloubou zahrádky, je třeba věnovat jim čas a péči právě po odkvětu. Vylamujeme odkvetlá květenství, která rostliny zbytečně vysilují. Odpočívajícím keřům dopřejeme dávku živin. Vybereme pro ně speciální hnojiva pro kyselomilné rostliny s vyšším obsahem rohoviny. Povrch záhonu s rododendrony pokryjeme drcenou kůrou – mulčem. Jednak tím z větší části zamezíme růstu plevelů, jednak se v půdě udrží vlhkost, a ta je pro stálezelené dřeviny velmi důležitá. V tomto měsíci můžeme také vysazovat nové keře, ale vždy s dobrým kořenovým balem.

Mulčování rostlin je užitečné

Záhony už jsou osázeny a my dokončujeme poslední úpravy. Aby byl dojem precizní, přesně zarovnáme okraje a využijeme užitečné mulčování. Mulčování prospěje rostlinám a může se stát i ozdobným prvkem zahrady. Pomáhá zadržovat vláhu (nebudeme muset tak často zalévat), omezuje růst plevele (odpadají nám starosti s odstraňováním nežádoucích rostlin) a podporuje fungování prospěšných mikroorganismů. Hlavně k nově vysázeným trvalkám nebo k okrasným dřevinám nasypeme silnější vrstvu (měla by být vysoká alespoň 5 cm). Na mulčování se obvykle používá například dřevní štěpka nebo drcená kůra.

Cedr – zelená okrasná dřevina

Cedry patří k nejkrásnějším jehličnanům pěstovaným na našich zahradách. Z odpočinkového koutku můžete sledovat a radovat se z nádhery zejména převislých cedrů (např. Cedrus atlantica ‘Glauca Pendula’). Přestože nevytvářejí klasický vrcholek, rostou spíše do výšky než do šířky a vytvářejí množství převislých větví. Aby jejich krása vynikla, potřebují dostatek místa, slunce, propustnou půdu, chráněné stanoviště. Vysazují se vždy s kořenovým balem na jaře či počátkem léta.

Odpočinkový kout nesmí na zahradě chybět

Zahrada je rozšířený prostor domu. V létě tu relaxujeme, pracujeme, odpočíváme… Při budování zahrady tedy nesmíme zapomenout ani na oddechové kouty, altány, místa na odpočinek nebo na hry s dětmi… Nejvhodnější je určitě přírodní materiál. Pomocí dřeva a třeba i kamenů vytvoříme zajímavé oddechové prostory. Například z vrbových prutů lze vyrobit plůtek na oddělení ploch. Okolí takového netradičního odpočívadla osadíme reprezentativními trvalkami, aromatickými bylinkami, nebo šeptajícími bambusy.