zdroj Pixabay

PODMANIVÁ VŮNĚ ZAHRÁDKY

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Nejen prací živ je člověk. Na zahrádce máme každý své oblíbené příjemné místečko, kde si rádi odpočineme, posedíme s přáteli, hrajeme si s dětmi – může to být ve stínu rozložitého stromu, na terase, pod pergolou… Taková odpočinková zákoutí bychom si měli zpříjemnit zajímavými rostlinami, které nejen kvetou, ale také voní.

Vůně jsou pro nás totiž důležité

Na lidskou psychiku mají vůně blahodárné účinky – však se také využívají se od pradávna k léčení. Aromaterapie je druh alternativní medicíny a znamená doslova „léčba vůní“. S vůněmi se setkáváme každý den, ale v létě trávíme venku více času, vnímáme intenzivní vůni zahrádky. Zvlášť podmanivá a pronikavá je za slunných rán nebo ve vlahých teplejších podvečerech.

Výběr vonných dřevin

Abychom si vůně, které nám příroda nabízí, mohli vychutnat, měli bychom si právě okolí našeho odpočinkového místa osázet vhodnými vonnými rostlinami. Vůně je příjemnou vlastností některých dřevin a spolu s vzhledem přispívá k vytvoření příjemné pohody. Vybrané dekorativní dřeviny můžeme vysadit jako solitéry, k plotu, do skupiny… Nejvhodnější umístění vonného keře je však v blízkosti domu nebo u právě odpočívadla.
Při koupi sazenic rostliny otestujeme. Nemusíme čichat jen ke květům, ale i k listům či kůře. Některé voní na dálku, jiných se musíme dotknout.

Které dřeviny jsou zdrojem letních vůní

Z voňavých keřů, které bychom mohli pěstovat na zahrádce, přicházejí v úvahu například šeříky, komule, vilíny, kaliny, tavolníky, mochny, lýkovce, klokoče, pustoryly… z pnoucích známé růže, akébie zimolez… Zimolez kozí list nebo také růže z Jericha (Lonicera caprifolium) voní silně hlavně k večeru.
Některé z nich cítíme až příliš intenzivně, například nízký teplomilný keřík perovskie (Perovskia atriplicifolia).

Voňavý ořechoplodec

Jedním z okrasných vonných dřevin je ořechoplodec (Caryopteris clandonesis). Pochází z Číny, Mongolska a doma je také ve Střední Americe. Daří se mu na slunném místě, v humózní dobře propustné vápenité půdě. Můžeme si jej namnožit řízkováním. Kvete od léta do podzimu jasně modrými květy, které lákají hmyz (včely, čmeláky i motýly) k opylování. Vydávají příjemnou vůni po citronu stejně jako jeho listy.

Kalina nejen na venkovských zahradách

Kalina (Viburnum) je krásný keř a byla by škoda jej na nepěstovat. Můžeme si vybrat až z dvou set druhů, některé z nich jsou stálezelené, jiné opadavé. Většinou kvetou bíle a jejich květy vydávají silnou vůni.
Spokojí se s normální zahradní půdou a stanovištěm na slunci. Pro ty stálezelené zvolíme půdu výživnou, spíše kyselou, přiměřeně vlhkou a dobře propustnou. Můžeme je rozmnožovat stonkovými polo dřevitými řízky. Hojnějším kvetením se nám odmění prosvětlením keřů.

Růže jsou vonící klasikou

Růže – ať už volíme keřové či stromkové nebo snad ty popínavé – nikdy nezklamou. Krásně kvetou, nádherně voní a jistě se hodí do každé zahrádky.
Jednoduché, zářivě růžové květy růže svraskalé (Rosa rugosa) mají osvěžující ovocnou vůni a později se změní na dekorativní masité šípky.
Sněhobílá odrůda Winchester Cathedral voní po medu a mandlích. Potěšení nám zaručeně přinese i svěží zlatožlutá Graham Thomas či sytá ovocná vůně vínového kultivaru Falstaff.