zdroj Pixabay

STAROST O POKOJOVÉ ROSTLINY

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Červen je měsícem, kdy se jaro střídá s létem, začínají teplé dny. Zahrada vyžaduje naši péči, boj s plevelem nepřestává, ve dnech sucha musíme zavlažovat. Ale i pokojové rostliny vyžadují naši pozornost. Nesmíme je tedy zanedbávat.

Letnění pokojových rostlin

Také pokojové rostliny potřebuji naši péči. Jako lidé i ony se po krátkých zimních dnech radují z nového čerstvého povětří. V příznivém letním období si pak mohou doplnit nové síly. Pobyt na čerstvém vzduchu, kde čerpají sluneční energii a užívají si občasný letní déšť, je i pro pokojovky to pravé. Takže pokud jsme to zatím neudělali – vyneseme rostliny vhodné k letnění co nejdříve ven.

Proč zrovna letnění

Protože skutečně pokojovým rostlinám prospívá.
Získávají pevný, svěží vzhled.
Pobyt venku je otuží, jsou pak odolnější vůči škůdcům i chorobám. Snáze pak přečkávají další zimní období.
Protože venku mají přirození osvětlení, srovnají svůj růst – nevytahují se, nenaklánějí se.
Jsou-li vystaveny i jemnému dešti, spláchne z nich nečistoty a prach.

Jak správně postupovat

Než dáme rostliny ven, postupně bychom je měli trochu otužovat. S letněním můžeme začít až při teplotách nad 10 ° C. Nižší teploty by mohly některým choulostivějším druhům ublížit. Zpočátku postavíme naše pokojovky do skleníku, pařeniště nebo do závětrného chráněného místa u zdi domu. Jakmile začnou noční teploty klesat, tedy až k 5 ° C (a denní již nevystupují nad 10 °C), letnění ukončíme.

Nejlepší je dát rostliny ven za dlouhodobějšího (alespoň 5 až 7 dní) podmračeného počasí. Při letním venkovním pobytu musíme rostliny chránit před sluncem – nikdy je nesmíme vystavit na přímé slunce. Ostré paprsky by je popálily, na listech by se objevily suché hnědé skvrny, některé listy by opadaly – rostlina by pak mohla uhynout. Za slunečného počasí rostliny přendáme na stinné místo nebo jim poskytneme stín třeba netkanou textilií.

Asi po třech týdnech se rostliny aklimatizují a my je můžeme konečně dát na zvolené místo. Většině rostlin vyhovuje rozptýlené světlo, proto je umístíme pod korunami větších stromů. Ty je ochrání před prudkým deštěm, zajistí jim dostatek vzdušné vlhkosti i ochranu proti chladu. Vhodným místem je i pergola krytá popínavými rostlinami, klidné místo u jezírka… Každopádně musíme dát našim pokojovým květinám čas, aby si na nové prostředí zvykly.

Zálivka je důležitá

Zaléváme ráno i večer odstátou dešťovou vodou. Ani pro pokojové, ani pro ostatní rostliny není vhodné zalévat za plného slunce – rostliny by pak mohly dostat šok a poškodit se. Jednou týdně přidáme do zálivky hnojivo.

Nejeden dobrý nápad

Pokud doma pěstujeme rostliny v závěsných květináčích nebo epifyty (například kapradiny, bromélie, orchideje, masožravé láčkovky atd.), můžeme je zavěsit na větve stromů, kde budou nejen na chráněném místě, ale navíc tam budou i krásně vypadat.
Panuje-li velké sucho, nebo jedeme-li na dovolenou, pak je nejlepší zapustit květináče do záhonu. Důkladně zalijeme i okolí a zajistíme přísun vody po dobu naší nepřítomnosti